25 listopada 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się wysłuchanie obywatelskie dotyczące dokumentu „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”
26.11.2024
Gospodarzami spotkania byli Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska i wiceminister Marek Krawczyk. Wysłuchanie zorganizowała Fundacja Stocznia, jego regulamin omówił Jakub Wygnański, zaś całe wydarzenie poprowadziła prof. Anna Giza.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych resortów, w tym autor strategii migracyjnej - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Duszczyk
i wiceminister spraw zagranicznych Pani Henryka Mościcka – Dendys, którzy poza bezpośrednim odniesieniem się do strategii migracyjnej w swoich wystąpieniach nawiązali m.in. do niezbędnych zmian w polityce wizowej Polski.
„Temat migracji budzi ogromne emocje społeczne. Wymaga od rządu i obywateli wzajemnego wysłuchania. Moim celem jest ułatwienie dialogu, tak postrzegam swoją rolę” – podkreśliła ministra Adriana Porowska podczas otwarcia spotkania.
Wysłuchanie obywatelskie to forma zaangażowania i dialogu społecznego, która pozwala obywatelom i organizacjom na przedstawienie opinii w ważnych społecznie sprawach. Wydarzenie zorganizowano między innymi w odpowiedzi na list NGO skierowany do strony rządowej
w sprawie ogłoszonej miesiąc temu strategii migracyjnej Polski.
Rządowa strategia migracyjna została przyjęta 15 października 2024 r. i aktualnie trwają prace nad jej wdrożeniem, w tym nad odpowiednimi ustawami. Na dzisiejsze wysłuchanie zarejestrowało się prawie 200 osób i organizacji, z czego 3/4 wyraziła chęć zabrania głosu. Z tego grona wylosowano 84 mówców.
Spotkanie odbyło się w atmosferze dialogu i wzajemnego szacunku. Kilkadziesiąt organizacji
i obywateli zabrało głos. Wyrażone opinie dotyczyły m.in.: poszanowania międzynarodowych konwencji, losu osób najsłabszych, w tym kobiet oraz dzieci pozbawionych opieki i pieczy zastępczej, skutecznych form przeciwdziałania przemocy na szlaku białoruskim, potrzeb polskiego rynku pracy i uproszczeń proceduralnych dla pracodawców, dotychczasowych doświadczeń organizacji pozarządowych i samorządów na każdym poziomie – od małych gmin po urzędy marszałkowskie. Uczestnicy wysłuchania wzywali także do przeciwdziałania ksenofobii, dehumanizacji i mowie nienawiści oraz podkreślali bogactwo płynące z różnorodności kulturowej.
Wybrzmiały głosy różnych środowisk – bardzo dziękujemy za Państwa udział i zaufanie. Fundacji Stocznia dziękujemy za podjęcie się roli organizatora tego ważnego wydarzenia.