W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Panel o społecznym zaangażowaniu młodych obywateli podczas pandemii

22.11.2020

Podczas drugiego dnia VI edycji Forum Wspólnie dla Przyszłości odbył się panel ,,Młodzi kontra pandemia”, w którym wzięli udział: Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, Dyrektor Biura Ekstraklasy i Gameing w PKO Banku Polskim Mariusz Chłopik, Sławomir Starzec- reprezentujący inicjatywę Młodzi Solidarnie, Doradca Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Bartosz Makowiecki, Rzeczniczka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Barbara Sobieska, Wiceprezes Stowarzyszenia Obywatelskiego Dialogu i Aktywizacji SODA Mateusz Węgrzyn oraz Maria Jaworska z Klubu Młodych Stowarzyszenia ,,Dla Polski”. Rozmowę poprowadził Michał Budny ze Stowarzyszenia Koliber.

Panel niedzileny

Rozmówcy skupili się na temacie zaangażowania młodych osób w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, a także w akcję Cyfrowy e-wolontariusz, czyli w rządowe inicjatywy, w ramach których społecznicy z organizacji młodzieżowych mogą efektywnie realizować ideę solidarności międzypokoleniowej.

Na wstępie Pełnomocnik Rządu zarysował zakres inicjatywy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jej przebieg oraz ile organizacji bierze udział w Korpusie.

- W ostatnim panelu poruszamy jakże ważny temat. Wspominając słowa premiera Mateusza Morawieckiego, dopóki nie mamy jeszcze szczepionki przeciwko chorobie, to możemy się bronić dostępną szczepionką, czyli solidarnością. Dzięki temu, że będziemy sobie pomagać w tej trudnej sytuacji, z którą cały świat musi się zmagać, możemy wyjść obronną ręką, a także zbliżyć się jako wspólnota – tłumaczy Minister Mazurek.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zauważył, że wykazywanie solidarności społecznej jest pozytywną zmienną podczas tragedii epidemiologicznej, z którą musimy się zmierzyć. Dodał, że w ramach Korpusu pomoc udziela kilkanaście tysięcy wolontariuszy. W ten sposób każdy, kto prosi o wsparcie, będzie mógł je uzyskać.

- Razem z minister Marleną Maląg rozpoczęliśmy pozyskiwanie do tej inicjatywy zorganizowanych środowisk młodzieżowych i obywatelskich. Obecnie jest to ponad 150 podmiotów tego typu, w tym młodzieżowych rad przy samorządach, organizacji harcerskich, organizacji probronnych czy grup niesformalizowanych – przypomina Pełnomocnik Rządu.

Sekretarz Stanu podzielił się swoją obserwacją, dotyczącą tego, że taka akcja jak Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów była potrzebna organizacjom podczas pandemii, gdyż pozwoliło to na uniknięcie ich zawieszenia działalności czy zastopowaniu realizacji swojej misji, a także na spajanie środowisk obywatelskich wokół jednego celu.

Dyrektor Mariusz Chłopik przedstawił zaangażowanie PKO Banku Polskiego w strukturalną pomoc oraz modernizację polskiego państwa.

- Jako PKO Bank Polski od początku pandemii, czyli od marca, angażujemy się w szereg inicjatyw służących wspieraniu szpitali czy osób starszych. Przede wszystkim chcemy przekazywać administracji publicznej czy też partnerom biznesowym to, czego do tej pory dokonaliśmy w ramach transformacji cyfrowej i digitalizacji. Dzisiaj bez wielu systemów  informacyjnych czy teleinformacyjnych, które państwo polskie wdraża od kilku lat, przy czym PKO Bank Polski brał czynny udział, zarządzanie tą pandemią pod kątem osiąganiu pewnych celów, byłoby niemożliwe – zaznacza dyrektor.

Przedstawiciel PKO Banku Polskiego zwrócił uwagę, że informatyczne doświadczenie jego placówki będzie w przyszłości wykorzystywane do stworzenia systemu masowych szczepień przeciwko COVID-19, które obejmie placówki zdrowotne w Polsce.

Sławomir Starzec przestawił główne założenia inicjatywy akcji ,,Młodzi Solidarnie”, powołanej przez Forum Mlodych Prawa i Sprawiedliwości , wraz z wyzwaniami, które przed nią stały.

- Zdefiniowaliśmy pomysł na siebie, aby wykorzystać rozbudowane struktury młodzieżowe i podjąć działania na rzecz wspierania seniorów – tłumaczył.

Z kolei Barbara Sobieska zaznaczyła, że w ramach  Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów udało się trafić do osób, które już wcześniej, przed pandemią, potrzebowały pomocy w codziennym życiu. Wspomniała, że środowiska harcerskie skupiły się na szeregu aktywności, w tym na szyciu maseczek, dostarczaniu paczek żywnościowych, serwowaniu ciepłych posiłków, a także wspieraniu osób przebywających na kwarantannie.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Obywatelskiego Dialogu i Aktywizacji SODA podkreślił, że również istotne były działania informacyjne, dotyczące właściwego zachowania  prozdrowotnego, a także kooperacja z kołami gospodyń wiejskich czy OSP w korporacji maseczek i środków dezynfekujących.

Według relacji Marii Jaworskiej, aktywnie działającej w okolicach Oleśnicy, każdy wolontariusz, oprócz świadczenia pomocy seniorom, odpowiada za promocję tej inicjatywy oraz zaangażowanie kolejnych osób.

Bartosz Makowiecki, oprócz przedstawienia idei Cyfrowego e-wolontariusza, podziękował Ministrowi Piotrowi Mazurkowi, Minister Marlenie Maląg, Ministrowi Adamowi  Andruszkiewiczowi oraz Pełnomocnikowi Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justynie Orłowskiej za promowanie takich narzędzi pomocowych.

- Cyfrowy e-wolontariusz to kolejny element, który pozwala skutecznie pomóc seniorom, w tym przypadku w zakresie usług cyfrowych. Dotyczy to zakładania profilu zaufanego, korzystania ze skrzynki mailowej, instalacji komunikatorów czy poznania  innych e- usług. To potwierdza, że rząd premiera Mateusz Morawieckiego stawia na cyfryzację państwa, w tym usług publicznych – opisuje Bartosz Makowiecki.

Co ważne, szkolenie w ramach Cyfrowego e-wolontariusza trwa jedynie 1h 15 min. Po zdobyciu tej wiedzy młody człowiek jest gotowy do niesienia technicznej pomocy osobom starszym czy wykluczonym cyfrowo.

W dalszej części panelu, rozmówcy opisali pomysły dalszych działań, które mają służyć nie tylko szerzeniu dobra, ale i wzmacnianiu III sektora w Polsce wraz budowaniem stabilnych podstaw dla jego funkcjonowania.

Fotografia - Tomasz Słowiński

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}