W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Minister Mazurek w panelu „Młodzi w Polityce”

30.12.2020

W środę, 30 grudnia, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek, wziął udział w debacie „Młodzi w polityce” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk. Pozostałym prelegentami byli: Poseł na Sejm RP, Kinga Gajewska, wiceprezes partii Korwin, Sławomir Mentzen, i dyrektor programowy „Lewicy”, Dariusz Standerski.

Piotr Mazurek

W I turze pytań, Pełnomocnik został zapytany o zainteresowanie młodych ludzi polityką i NGOsami. W odpowiedzi wymienił m. in. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, jako przykład, chęci działania młodych osób, o czym świadczy 191 organizacji zaangażowanych w pomoc seniorom.

-„Szczególnie w tym roku daliśmy się poznać, jako naród, który jest solidarny. I to jest ten optymistyczny element dla nas wszystkich na przyszłość” – dodawał Minister Mazurek.

Kolejne pytanie skierowane do Ministra dotyczyło tego, jak zachęcać młode osoby do aktywizacji. Pełnomocnik odpowiedział, że przede wszystkim instytucjonalnie, tworząc możliwości do debaty. Wspomniał o Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem, gdzie młodzież po raz pierwszy na równym poziomie ma możliwość rozmawiania z przedstawicielami Prezydenta, Premiera, czy samorządowców. Wiceprzewodniczący Komitetu podzielił się także świetną informacją, zwłaszcza dla młodych osób, że we wtorek (30.12.2020) Zespół Programowania Prac Rządu przyjął projekt wzmacniający młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego do Wykazu Prac Legislacyjnych Rządu.

-„Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przeznacza najwięcej w historii środków na programy dla organizacji pozarządowych i społecznych. I z tego również korzystają organizacje młodzieżowe, które mogą realizować projekty najróżniejsze, bo to są projekty i edukacyjne, i analityczne, i humanitarne, i pomoc niepełnosprawnym. Projekty wolne od polityki, i dla osób z lewej strony, i prawej, i dla tych, którzy tą polityką się w ogóle nie interesują” – podkreślał Minister.

Następne pytanie do Ministra dotyczyło tego, jakie plusy wynikają z takiego zaangażowania. Pełnomocnik powiedział, że partycypacja młodzieży to same korzyści, bo to grupa, która ma najwięcej wolnego czasu, łatwiej się z nią prowadzi dialog, jest energiczna i przede wszystkim chce się jej działać. A do działania potrzebuje czasem tylko impulsu.

Na koniec moderator zapytał o plany na przyszły rok, wśród których Minister Mazurek wymienił przede wszystkim przygotowanie dokumentu: Strategia na rzecz młodego pokolenia, zaangażowanie  w organizację Światowego Szczytu Cyfrowego IGF, którego w roku 2021 gospodarzem będzie Polska. Również prace nad przygotowaniem stypendiów społecznych, które byłyby formą docenienia młodzieży zaangażowanej wolontaryjnie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}