Spotkanie Ministra Piotra Mazurka z rzemieślnikami w Szczecinie
05.07.2021
5 lipca Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego - Piotr Mazurek, wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami firm i cechów rzemieślniczych z województwa zachodniopomorskiego. Głównym tematem spotkania było zaprezentowanie programu „Polski Inkubator Rzemiosła”, a także promocja i rozwój kształcenia dualnego w formule mistrz-uczeń. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel łącznie aż 100 milionów zł.
- Polski Inkubator Rzemiosła skupia się nie tylko na dofinansowaniu branży rzemieślniczej, ale także popularyzacji kształcenia dualnego, aby wspierać w wejściu na rynek pracy młodych ludzi, którzy kształcą się w zawodach rzemieślniczych - podkreślił Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
W spotkaniu wzięli również udział Podsekretarz Stanu w MRPiT Olga Semeniuk - inicjator „Polskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”, Rafał Dąbrowski – dyrektor Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie, wiceprezesi Izby oraz wielu przedstawicieli lokalnych Cech Rzemiosł.
Program “Polski Inkubator Rzemiosła” został opracowany w ramach współpracy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z Komitetem do Spraw Pożytku Publicznego i realizowany będzie w latach 2021-2030. Program zakłada wsparcie rozwoju organizacji rzemieślniczych, jako strategicznych partnerów państwa w rozwoju przedsiębiorczości oraz zawodowym kształceniu dualnym.
- Polski Inkubator Rzemiosła zakłada dofinansowanie organizacji rzemieślniczych na kolejne 10 lat.
To ogromne wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców, które wyniesie aż 100 milionów zł.
W ramach programu będą również finansowane skierowane do młodzieży projekty edukacyjne z zakresu przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego, obejmujące również stypendia - powiedział Minister Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony w drugiej połowie lipca, organizacje rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje do 20 tysięcy złotych. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na między innymi specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła, doradztwo prawne oraz gospodarcze dla rzemieślników.
Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, w tym 99,9 proc. stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych. Kolejne 300 tys. z rzemiosła wywodzi swój rodowód.