W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kolejne Spotkanie z NGO ws. koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy

08.04.2022

W piątek 8 kwietnia, z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, prof. Piotra Glińskiego, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Pełnomocnika Rządu ds. Uchodźców Wojennych z Ukrainy Pawła Szefernakera odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacjami pozarządowych dotyczące koordynacji pomocy niesionej na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.

Kolejne Spotkanie z NGO ws. koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy

W spotkaniu udział wzięli – poza Wiceprezesem Rady Ministrów prof. Piotrem Glińskim i przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Polski - także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek – Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk, Szymon Dziubicki – Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM oraz Radosław Podogrocki - Dyrektor Sekretariatu Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wicepremier Piotr Gliński na początku spotkania podziękował organizacjom pozarządowym i wolontariuszom za ich pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego podkreślił, że podtrzymywanie stałego kontaktu z organizacjami pozarządowymi pozwala natychmiastowo reagować na bieżące potrzeby i sugestie, oraz dodał, że rząd cały czas rozbudowuje i wzmacnia system pomocy uchodźcom tak, aby funkcjonował on jeszcze skuteczniej.

- Staramy się budować system pomocy  i reagować na potrzeby, dlatego też to spotkanie ma taki cel, aby wysłuchać jakie są najpilniejsze postulaty, co trzeba poprawić oraz jak wygląda sytuacja aby cały czas to monitorować – podkreślił Wicepremier.

Wicepremier ogłosił również, że finalizowana jest kwestia wypłaty dwóch transz po 10 mln zł pomocy doraźnej dla organizacji zaangażowanych w pomoc Ukrainie, oraz zaznaczył, że Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego stale wspiera finansowo organizacje pozarządowe, które od początku wojny niosą pomoc uchodźcom.

Wiceminister w MSWiA Paweł Szefernaker podziękował NGO za pracę, jaką wykonują oraz podkreślił, że codzienne spotkania w sprawie pomocy dla Ukrainy z organizacjami pozarządowymi, samorządami i wojewodami są bardzo cenne i wiele wnoszą w sprawne podtrzymywanie bieżącej pomocy.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, podkreślił  również że udało się wypłacić samorządom aż 500 mln zł z funduszu pomocowego na bieżącą pomoc i koordynację.

Wskazał, że codziennie granicę ukraińsko-polską przekracza od 20 do 30 tys. uchodźców. "W każdej chwili może być taka sytuacja, że będziemy zmuszeni przyjąć kolejne fale uchodźców" - wskazał. Zapewnił, że rząd ma przygotowane scenariusze na taką ewentualność.

Pełnomocnik Rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy zwrócił też uwagę na konieczność usystematyzowania przyszłych działań.  – „Musimy być gotowi na kolejną falę migracji. Może pojawić się wraz z wydłużaniem się czasu trwania działań wojennych na Ukrainie” – stwierdził Paweł Szefernaker.  Minister dodał, że intencją Rządu RP jest zrefinansowanie NGO’som – z Funduszu pomocowego – udokumentowanych wydatków, które ponieśli w związku z akcją pomocy Ukrainie. Szczegóły rozwiązań w tym zakresie będą ustalane z udziałem wojewodów.  – Państwo polskie chce zrobić wszystko, aby docenić pracę organizacji pozarządowych – podkreślił minister Szefernaker.

 

Głos zabrał również Minister Piotr Mazurek, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, który zachęcił do korzystania z newslettera - codziennego systemu raportowania o potrzebach - które przekazują pełnomocnicy wojewodów do organizacji pozarządowych, gdzie zawarte są najważniejsze informacje o potrzebach z konkretnych województw.

Minister zaapelował również do osób, które mogą dysponować bazą organizacji zainteresowanych  pomocą o jej udostepnienie, aby newsletter mógł docierać do jak największej liczby osób.

- Zapraszam do korzystania z codziennego systemu raportowania o potrzebach pełnomocników wojewodów dedykowanym NGO, społecznikom, wolontariuszom, który dociera do ponad 6 tys. organizacji pozarządowych i ich przedstawicieli – powiedział Minister Piotr Mazurek.

{"register":{"columns":[]}}