Komunikat Rady Działalności Pożytku Publicznego z posiedzenia w dniu 6 maja 2004 r.
W Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 6 maja odbyło się kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego.
W posiedzeniu wziął udział wicepremier, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner. Wicepremier Hausner zapowiedział, że problematyka trzeciego sektora będzie przekazanego mu przez członków Rady, zapewnił, że rząd jest przygotowany do odpowiedzi na zasygnalizowane w nim kwestie, zwłaszcza dotyczące problematyki podatkowej i ustawy o pomocy społecznej. – Ten list jest dla mnie wyrazem zaniepokojenia, ale także potwierdzeniem prawa trzeciego sektora do stawiania rządowi pytań – mówił wicepremier. Minister Hausner zobowiązał się do zrealizowania ustalonych w trakcie dyskusji priorytetów. Zapewnił również, że problematyce trzeciego sektora zostanie poświęcony znaczący fragment exposé premiera Belki.
Wiceminister finansów Elżbieta Mucha zauważyła, że wspomniany przez wicepremiera list nie jest pismem Rady, tylko wyrazem niezadowolenia kilku jej członków. Minister Mucha przypomniała, że kwestie podatkowe były szczegółowo omawiane podczas poprzednich posiedzeń, dlatego też jest zaskoczona treścią tego listu. Podkreśliła, że resort finansów przedstawił już swoje stanowisko w kwestii podatkowej, a także zaprezentował powody, dla których pewne decyzje nie mogą zostać podjęte. Zapadły już wstępne ustalenia dotyczące darowizn odliczanych przez osoby fizyczne i przekazywanych na rzecz sfery pożytku publicznego. Obecnie można odliczyć od dochodu 350 zł. Według najnowszych propozycji resortu finansów, osoba fizyczna przekazująca darowiznę będzie mogła odliczyć od podatku 19% tej kwoty, nie większej jednak niż pewna kwota limitowana. Daje to możliwość ujednolicenia rozwiązań wobec organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego i organizacji działających w sferze pożytku publicznego. Projekt ustawy, zapewniła minister Mucha, będzie konsultowany z Radą.
Co do kwestii postępowania egzekucyjnego wobec podatników, którzy nie zaokrąglili odliczenia 1% do pełnych złotówek, minister Mucha przypomniała, że szczegółowo wyjaśniła już tę kwestię na poprzednim posiedzeniu.
Wobec zarzutu niekonsultowania z Radą ustawy o podatku od towarów i usług, minister Mucha zauważyła, że ministerstwo finansów miało mało czasu na konsultowanie tej ustawy i 23 rozporządzeń do niej, bo te regulacje musiały wejść w życie 1 maja. Zapewniła jednak, że rozporządzenia te będą jednak nadal konsultowane i w razie potrzeby nowelizowane.
Przepisy ustawy o VAT muszą być jednolite z przepisami UE, dlatego też konieczne jest skonsultowanie tych przepisów z UKIE, nie jest to więc jedynie decyzja ministra finansów. Zwolnienie z VAT darowizn żywności i darów rzeczowych zostało już dokonane w rozporządzeniu z 27 kwietnia br. Prawo jednostek terenowych do rozliczenia VAT z rejonowymi urzędami skarbowymi musi zostać zaopiniowane przez UKIE.
Minister Mucha zadeklarowała chęć współpracy we wszystkich poruszonych kwestiach.
Ewa Kulik-Bielińska (Fundacja im. Stefana Batorego) podkreśliła, że celem listu było zwrócenie uwagi na sposób procedowania Rady. – Nie może być tak, że po 2 miesiącach prac jesteśmy nadal w punkcie wyjścia – powiedziała Ewa Kulik-Biełińska. Za dobre rozwiązanie uznała możliwość odliczania od podatku 19% darowizny, pod warunkiem, że znana będzie kwota limitowana. Wracając do kwestii zaokrąglania do pełnych złotówek kwoty 1%, Ewa Kulik-Bielińska przytaczała argumenty, że nawet jeżeli wobec osób fizycznych, które nie dokonały zaokrąglenia, nie będzie wszczynane postępowanie egzekucyjne, to i tak będą miały dług wobec urzędu skarbowego, co uniemożliwi im startowanie w przetargach. Ponadto podatnicy, wzywani do korygowania zeznania podatkowego, zniechęcą się do przekazywania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego w przyszłości. Dlatego też wskazywała na konieczność wydania stosownego rozporządzenia.
Krystyna Mrugalska (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym) zauważyła, że w żadnej ustawie nie ma zdefiniowanej działalności gospodarczej non-profit. Jakub Wygnański (Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych) wskazywał na problem zazębiania się działalności statutowej i działalności gospodarczej. Podniósł też kwestię kwoty limitowanej przy odliczaniu od podatku 19% darowizny.
Wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski odniósł się do zarzutów związanych z pracami nad ustawą o pomocy społecznej. Za konieczne uznał wprowadzenie mechanizmu konsultacji z trzecim sektorem wszelkich aktów prawnych, w oparciu o przyjęty harmonogram. Zapowiedział, że zostanie przygotowana opinia dotycząca relacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z innymi równorzędnymi ustawami, zwłaszcza ustawą o pomocy społecznej.
Wicepremier Hausner podkreślił, że niezbędna jest spójność systemu prawnego. Prosił więc Radę o wypracowanie mechanizmu konsultacji, która będzie punktem odniesienia dla wszystkich resortów. Wyraził również ubolewanie nad przebiegiem prac nad ustawą o pomocy społecznej.
Wicepremier Hausner zapowiedział również, że uczuli wiceministra Marka Szczepańskiego, odpowiedzialnego za fundusze europejskie, na kwestię braku wpływu środowiska organizacji pozarządowych na wybór przedstawicieli do Komitetów Sterujących. Poprosił przedstawicieli środowiska ngo o wpisanie się w metodologię przygotowań do konsultacji Narodowego Planu Rozwoju.
W kolejnej części posiedzenia Jakub Wygnański (Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych) przedstawił założenia do strategii wspierania organizacji trzeciego sektora przez rząd.
Na mocy uchwały powołano doraĽny zespół problemowy ds. funduszy unijnych. W skład zespołu weszli: Jakub Wygnański (Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych), Tomasz Sadowski (Fundacja Pomocy Wzajemnej “Barka”), Krzysztof Balon (WRZOS) i Urszula Burkot (Polski Klub Ekologiczny).
Następne posiedzenie Rady zapowiedziano na początek czerwca.