Komunikat z III posiedzenia II kadencji RDzMP (2 marca 2022)
W środę 2 marca odbyło się trzecie posiedzenie II kadencji Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Podczas obrad zostały poruszone tematy związane m.in. z aktualną sytuacją w Ukrainie i wsparciem dla ukraińskich studentów oraz z planowanym wprowadzeniem nowego przedmiotu w szkołach - „Biznes i zarządzanie”, Europejskim Rokiem Młodzieży i reformą Stypendium Premiera.
Obrady prowadzili Współprzewodniczący Rady: Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Piotr Wasilewski.
W pierwszej części posiedzenia Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej - przedstawiła założenia nowego przedmiotu szkolnego „Biznes i zarzadzanie” i zaprosiła Radę do współpracy i zgłaszania swoich uwag oraz wsparcie w organizacji konsultacji projektu. Przedstawiciel Centrum GovTech Antoni Rytel przedstawił również stan prac nad nowelizacją Stypendium Prezesa Rady Ministrów – projektu w którego konsultacje i wypracowanie założeń również była zaangażowana Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Minister Piotr Mazurek bardzo pozytywnie odniósł się do propozycji współpracy deklarując pełne wsparcie we wdrażaniu nowego przedmiotu razem z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech Polska.
Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek dodał również, że młodzi ludzie sygnalizowali potrzebę wprowadzenia nowego przedmiotu uczącego praktycznej wiedzy, m.in. z zakresu zarządzania, czy prowadzenia działalności gospodarczej podczas Konsultacji Strategii na Rzecz Młodego Pokolenia oraz podkreślił jak wiele propozycji i zmian jest już wprowadzane, co świadczy o wsłuchiwaniu się w głos młodego pokolenia przez rząd.
Dziękuję, że Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech są otwarci na to, aby Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, - czyli pas transmisyjny między przedstawicielami instytucji publicznych a środowiskami młodzieżowymi - miała udział w dalszych działaniach zmierzających do wdrożenia przedmiotu Biznes i Zarządzanie
– powiedział Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.
W kolejnej części posiedzenia Pani Prof. Mirosława Grabowska – dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej, przedstawiła raport CBOS dotyczący młodzieży – „Młodzi Polacy w badaniach CBOS 1989-2021” podsumowujący wiele interesujących informacji i ciekawostek na temat zmian, jakie zachodziły wśród młodych ludzi w Polsce między 1989 a 2021 rokiem.
Wsparcie dla Ukrainy
Ważnym punktem posiedzenia była dyskusja na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Minister Piotr Mazurek przedstawił informację na temat wsparcia dla Ukrainy, jakie oferuje polski rząd i organizacje pozarządowe oraz dodał, jak ważne jest skoordynowane wsparcie, które będzie kierowane do najbardziej potrzebujących, m.in. dzięki rządowej stronie www.pomagamukrainie.gov.pl.
Jedną z wielu inicjatyw omówionych przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem mających na celu wsparcie Ukraińców było jednogłośne przyjęcie uchwały w sprawie uznania zasadności wprowadzenia jednolitych przepisów regulujących sytuację odbywających studia w Polsce obywateli Ukrainy.
W kolejnej części spotkania przedstawiciele RDzMP omówili sprawozdanie z Europejskiej Konferencji Młodzieży oraz została zaprezentowana prezentacja szczegółów działań Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych w Krajowej Grupie Roboczej ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego przez prezesa fundacji Piotra Rydzewskiego.
Jednym z punktów posiedzenia było zaprezentowanie przez Szymona Dziubickiego – Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM informacji na temat Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce i planowanych w związku z tym licznych projektów dedykowanych młodzieży.
Pod koniec posiedzenia Rady, przewodniczący zespołów roboczych, przedstawili stopień realizacji planów Zespołów roboczych Rady.