Komunikat z III posiedzenia plenarnego RDPP VII kadencji (22 marca 2022 r.)
Na początku posiedzenia Minister Piotr Mazurek, podsumował dotychczasowe działania Komitetu ds. Pożytku Publicznego w zakresie wsparcia udzielanego organizacjom pozarządowym pomagającym uchodźcom wojennym z Ukrainy a także zapowiedział szereg dodatkowych rozwiązań, które mają zostać wdrożone, aby ta pomoc była jeszcze bardziej efektywna.
Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego przypomniał o przekazanych już 10 mln zł dla organizacji pozarządowych pomagających ukraińskim uchodźcom a także potwierdził, że została już przygotowana do uruchomienia kolejna pula środków
na wsparcie działań NGO udzielających pomocy naszym wschodnim sąsiadom.
Minister zachęcił również organizacje pozarządowe, firmy, samorządy oraz osoby fizyczne do zgłaszania oferowanej pomocy poprzez rządową stronę http://www.pomagamukrainie.gov.pl i poinformował, że za jej pomocą zgłosiło się już aż 1508 organizacji pozarządowych oferujących konkretne wsparcie dla uchodźców deklarując takie wsparcie jak m.in. zapewnienie miejsc pobytu, żywności, środków czystości i innej niezbędnej pomocy materialnej, które pozwolą przetrwać ten niezwykle ciężki okres.
W trakcie posiedzenia rady zostało także omówione zaangażowanie organizacji III sektora w pomoc uchodźcom z Ukrainy z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw i Administracji, organizacji pozarządowych i środowisk harcerskich – ZHP i ZHR. Przedstawiciele organizacji zajmujące się pomocą psychologiczną wolontariuszom – opowiedzieli o tym jak dużej traumy doświadczają w związku
z kontaktem z ofiarami wojny a przedstawiciele organizacji zajmujących się koordynacją wolontariatu - omówi sytuację z perspektywy bieżącej i długookresowej.
W dalszej części posiedzenia odbyła się dyskusja nad wzrostem zapotrzebowania na pomoc żywnościową i zmianami w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Pod koniec posiedzenia przewodniczący zespołów rady przedstawili sprawozdanie z prac zespołów.
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego powołanym na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2020 poz. 1057, z późn. zm.).
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem. Stanowi ona dopełnienie Instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego i sytuuje się obok Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz Rady Dialogu Społecznego.