Komunikat z posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego w dniu 6 lutego 2008 r.
W dniu 6 lutego 2008 r. odbyło się kolejne posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego. W spotkaniu udział wzięli: Pani Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej, członkowie Rady oraz pracownicy Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Przedmiotem obrad była dyskusja na temat kształtu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w perspektywie najbliższych lat.
Pani Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiła zgromadzonym koncepcję kontynuowania formuły programu rządowego w roku 2008, ze względu na konieczność szybkiego rozpoczęcia konkursu oraz prowadzenia równolegle prac nad kształtem Programu Operacyjnego FIO 2009 – 2013 i jego umocowaniem ustawowym.
Członkowie Rady wyrazili niezadowolenie z powodu rezygnacji z przyjęcia gotowego już dokumentu PO FIO 2008 – 2013. Marcin Dadel stwierdził, że program operacyjny, w przeciwieństwie do programu rządowego, zakłada długofalowe cele i wskaźniki ich realizacji. Ponadto odnosi się do szerszego kontekstu Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Tomasz Schimanek zaznaczył, że nowelizacja ustawy lub przyjęcie nowej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie może nastąpić z opóźnieniem, dlatego też przyjęcie Rządowego Programu FIO 2008 nie daje gwarancji jego kontynuacji w latach kolejnych.
Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor DPP poinformował, że dokumenty programowe będą w najbliższym czasie przedmiotem obrad Komitetu Rady Ministrów, a następnie zostaną przekazane Radzie Ministrów.
Ostatecznie członkowie Rady przyjęli stanowisko, że w roku bieżącym należy jak najszybciej przyjąć Rządowy Program FIO 2008 w celu sprawnego wydatkowania środków. W latach kolejnych FIO:
- powinien przyjąć formułę programu operacyjnego,
- zostać umocowany ustawowo,
- powinien zostać przyjęty wraz ze Strategią Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Dyskutowano również na temat zasad przyznawania i rozliczania dotacji w ramach FIO. Marcin Dadel zwrócił uwagę, iż zasadne byłoby silniejsze wzmocnienie instytucjonalne organizacji w ramach FIO.
Członkowie Rady wyrazili opinię, iż kryteria podejmowania decyzji przez ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego o przyznaniu dotacji na realizację konkretnych projektów powinny być przejrzyste i podane do wiadomości publicznej przed ogłoszeniem konkursu. Ponadto możliwości dofinansowania nie powinny mieć projekty ocenione negatywnie.
Dyskutowano także na temat naboru ekspertów, zajmujących się oceną merytoryczną wniosków oraz innych kwestii szczegółowych.