Komunikat z posiedzenia RDPP – 08.06.2006
W czwartek 8 czerwca br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji.
Głównymi punktami spotkania było nawiązanie współpracy z Parlamentarnym Zespołem do spraw Współpracy z Organizacji Pozarządowymi, realizacja Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Na wstępie pani Teresa Hernik, Współprzewodnicząca Rady, przedstawiła zebranym nowego członka RDPP pana Bogdana Sochę, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Jako przedstawiciel resortu, którego Rada jest organem pomocniczym i opiniodawczo – doradczym, pan Minister Socha został Współprzewodniczącym Rady, reprezentującym stronę administracji rządowej i samorządowej.
Posiedzenie rozpoczęła relacja Pawła Chorążego (Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego), zastępującego w spotkaniu pana Ministra Jerzego Kwiecińskiego (MRR), dotycząca prac nad Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. Przedstawiono w niej stopień zaawansowania prac nad Programem oraz sposób i terminy konsultacji społecznych oraz spotkań z organizacjami pozarządowymi. Pan Dyrektor Chorąży poinformował zebranych, iż 26 czerwca br. rozpoczynają się konsultacje społeczne PO KL, a na 3 lipca br. zaplanowano spotkanie konsultacyjne ze środowiskiem pozarządowym, z udziałem pani Minister Grażyny Gęsickiej (MRR). Dodał również, iż do 3 lipca Ministerstwo Rozwoju Regionalnego czeka na stanowisko organizacji pozarządowych odnośnie działania Komitetów Monitorujących oraz procedury wyłaniania ich kandydatów.
Gościem posiedzenia był marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Witając Pana Marszałka, Współprzewodniczący dziękowali za przybycie oraz wyrazili nadzieję, iż Rada oraz Zespół rozpoczynają okres współpracy na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Pan Marszałek oświadczył, że jest zwolennikiem rozszerzania sektora, zapewnił członków RDPP o swoim wsparciu w dziedzinie legislacji, oczekując natomiast od Rady pomocy w postaci informacji, inicjatyw i materiałów. Ustalono, że przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi będą informowani o działaniach Rady i zapraszani na jej posiedzenia.
Podczas spotkania zaprezentowano dotychczasową działalność zespołów problemowych RDPP. Prace zespołu ds. prawnych i monitoringu koncentrowały się wokół zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zespołu ds. programów i funduszy – wokół Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a zespół ds. współpracy i dialogu podjął działania zmierzające do umacniania instytucji dialogu obywatelskiego ( planuje się nawiązanie współpracy z Komisją Trójstronną i Wojewódzkimi Komisjami Dialogu Społecznego).
W kolejnej części spotkania członkowie Rady zapoznali się ze stanem realizacji programu FIO. Pan Maciej Kaczorowski, przedstawiciel Departamentu Pożytku Publicznego poinformował członków Rady o liczbie wniosków, które napłynęły w ramach konkursu, które zostały przyjęte i odrzucone w trakcie oceny formalnej. Przeanalizowano najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosków z przyczyn formalnych oraz podjęto ustalenia zmierzające do zapewnienia jasnych reguł oceny merytorycznej. Rada uzgodniła też zasady swojego udziału w tworzeniu listy rankingowej wniosków: zostanie ona przeanalizowana na posiedzeniu zespołu ds. funduszy, a następnie skierowana do konsultacji wszystkich członków Rady.
Kolejna cześć spotkania poświęcona została pracom nad ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Piotr Kontkiewicz (zastępca dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego) przedstawił propozycje i uwagi dotychczas zgłoszone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach uzgodnień wewnątrzresortowych. Członkowie Rady zdecydowali się wypracować oficjalne stanowisko odnośnie zapisów nowelizacyjnych. Dyskutowano również sposób przeprowadzenia konsultacji z organizacjami pozarządowymi, zgłoszono propozycje wysłuchania publicznego i konferencji. Ustalono również, ze projekt ustawy zostanie zaprezentowany na stronie http://www.pozytek.gov.pl/ z prośbą o wnoszenie uwag przez III sektor.
W ostatniej części spotkania omawiano sprawy różne, podniesione przez członków RDPP.
Pani Teresa Hernik zaproponowała zaproszenie na następne posiedzenie Rady przedstawiciela Ministerstwa Finansów, z którym przedyskutowano by możliwość zmian w regulacjach dotyczących podatku VAT dla organizacji pozarządowych oraz w zakresie przekazywania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zastanawiano się również nad zasadami współpracy z osobami rekomendowanymi przez Radę, spośród przedstawicieli sektora pozarządowego, do prac w różnych instytucjach publicznych.
Pan Tomasz Bilicki podniósł kwestię standardów realizacji usług publicznych. Zaproponował m.in. utworzenie grupy roboczej na rzecz wypracowania takich standardów oraz sformułowanie standardów w ramach FIO oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zdecydowano się również powołać zespół do prac nad regulaminem Rady.
Ustalono, że następne posiedzenie Rady odbędzie się w lipcu br.