Komunikat z VI posiedzenia plenarnego II kadencji RDzMP (27 października 2022)
W czwartek 27 października 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się VI posiedzenie plenarne Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem II kadencji. Pod obrady poddano m.in. temat dotyczący jakości życia i młodzieży w Polsce, a także zaopiniowano i przeprowadzono głosowanie nad trzema uchwałami dotyczącymi regulaminów konkursów Narodowego Instytutu Wolności na rok 2023 w ramach Rządowych Programów NOWEFIO, PROO oraz Rozwoju Uniwersytetów Ludowych.
Po rozpoczęciu posiedzenia powołania nowym członkom Rady w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego, wręczyli Współprzewodniczący Rady Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Piotr Wasilewski.
Kolejnym punktem agendy było wystąpienie Pani Aleksandry Gil na temat jakości życia i młodzieży w Polsce. Poruszyła istotne kwestie związane z uzależnieniem od Internetu i portali społecznościowych wśród dzieci i dorosłych. Opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Dziecka podkreśliła pogorszenie się stanu psychicznego wśród młodzieży po pandemii i konsekwencjach zwiększonej ilości godzin spędzonego przed ekranem.
W kolejnej części posiedzenia Przewodniczący Zespołu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Kultury Adam Goleński zaprezentował efekty pracy Zespołu, następnie zostało przeprowadzone głosowanie nad trzema uchwałami dotyczącymi regulaminów konkursów NIW na rok 2023 r.
Po głosowaniu rozpoczęła się prezentacja programu działania przez Młodzieżowych Delegatów RP na 77. sesję ZO ONZ oraz sprawozdanie z okresu pełnienia funkcji przez Młodzieżowych Delegatów RP na 76. Sesję ZO ONZ, które przedstawili Maciej Kudra – Bartkowiak, Karol Jędruszek – Młodzieżowi Delegaci RP.
Następnie Współprzewodniczący Rady Piotr Wasilewski wraz z Przewodniczącą Zespołu Rady ds. Cyfryzacji i Nowych Technologii Wiktorią Nowocień podsumowali Szczyt Cyfrowy
IGF Polska 2022, który miał miejsce w Lublinie 20 października 2022 r. Kilku członków rady w tym momencie podało kilka bardzo istotnych i przyszłościowych koncepcji na poszerzenie działalności IGF i wyodrębnienie w niej ścieżki dla młodzieży, jak i pomysł na stworzenie „Młodzieżowego IGF-u”.