W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z XI posiedzenia plenarnego Rady Działalności Pożytku Publicznego (24 października 2023 r.)

24 października 2023 r. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się XI posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego kadencji 2021-2024. Posiedzenie poprowadzili współprzewodniczący Rady – Wojciech Kaczmarczyk oraz Szymon Dziubicki.

Współprzewodniczący Szymon Dziubicki wraz z gośćmi z Ministerstwa Finansów, rozpoczął spotkanie od podsumowania informacji o wpływie środków z 1,5% podatku na organizacje pozarządowe. Następnie członkowie Rady obradowali nad  tematem dotyczącym przystąpienia RDPP do Europejskiej Sieci Ciał Dialogu Społecznego. Poza członkami Rady w dyskusji uczestniczył Krzysztof Pater – wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

W kolejnym punkcie posiedzenia głos zabrał Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który zaprezentował założenia Rządowego Programu Wsparcia Współpracy Międzynarodowej i Dyplomacji Obywatelskiej na lata 2023-2033. Podczas posiedzenia poruszono temat kolejnego posiedzenia RDPP, które według harmonogramu obędzie się w listopadzie. Omówiono także kwestie organizacyjne w związku z Dniem Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz wizytą Przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno Społecznego - Olivera Röpke. Posiedzenie zakończono sprawozdaniem z prac zespołów Rady, które zostały zaprezentowane przez przewodniczących.

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego powołanym na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020 poz. 1057, z późn. zm.). Rada została powołana po raz pierwszy w dniu 27 listopada 2003 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego jest jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem. Stanowi ona dopełnienie instytucji realizujących zasadę dialogu społecznego i sytuuje się obok Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz Rady Dialogu Społecznego.

{"register":{"columns":[]}}