Komunikat z XIV posiedzenia plenarnego RDPP (1 lipca 2021 r.)
08.07.2021
1 lipca 2021 r. odbyło się czternaste posiedzenie plenarne Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji w formie wideokonferencji. Posiedzenie prowadzili współprzewodniczący Wojciech Jachimowicz i Wojciech Kaczmarczyk.
Rada powitała w swoim gronie nowego sekretarza, dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM Szymona Dziubickiego.
Następnie wysłuchano, przedstawionej przez Waldemara Weihsa, informacji z wojewódzkich spotkań z organizacjami pozarządowymi.
Na zaproszenie RDPP w posiedzeniu uczestniczyli polscy przedstawiciele Grupy III Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, którzy zapoznali członków Rady z aktualnymi projektami, nad którymi pracuje EKES.
Piotr Stec Prezes Fundacji M.A.P.A. Obywatelska przedstawił wstępne wnioski z badania programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na dofinansowanie działalności trzeciego sektora.
Przeprowadzono dyskusję na temat strategii deinstytucjonalizacji usług społecznych i zdrowotnych oraz wysłuchano informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nt. stanu prac nad dokumentem pn. „Strategia rozwoju usług społecznych”.
Następnie Rada zapoznała się z założeniami projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej, zwracając się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o uwzględnienie RDPP w konsultacjach dokumentu.
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omówili temat zwolnień i umorzeń składek ZUS dla organizacji pozarządowych wynikających z kolejnych odsłon tarczy antykryzysowych. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw podzieliło się informacją dot. pomocy skierowanej do organizacji pozarządowych w pierwszej edycji tarczy antykryzysowej. Przedstawiciel Biura podkreślił, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw skierował pismo do Ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie interwencji dot. skierowania wsparcia dla organizacji pozarządowych w ramach kolejnych edycji tarczy.
Członkowie Rady podjęli dyskusję z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na temat projektu ustawy o ekonomii społecznej i solidarnej. Głównym postulatem Rady było zwiększenie partycypacji społecznej w tworzeniu tych przepisów. W związku z zakończonymi konsultacjami Rada podjęła 21 lipca br. uchwałę nr 189 w tej sprawie.
Bożena Lisowska wskazała potrzebę ponownego podjęcia przez RDPP tematu projektu ustawy o fundacji rodzinnej i przedstawiła wstępny projekt uchwały w tej sprawie.
Następnie przewodniczący zespołów problemowych RDPP zaprezentowali przygotowane przez te zespoły projekty uchwał:
- projekt uchwały w sprawie udziału i reprezentacji organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Komitetach Monitorujących programy operacyjne w perspektywie 2021-2027;
- projekt uchwały w sprawie udziału organizacji społeczeństwa obywatelskiego w pracach przygotowawczych nad regionalnymi programami operacyjnymi w perspektywie 2021-2027;
- projekt uchwały w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. wsparcia na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji w ramach PROW 2014-2020;
- projekt uchwały w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020;
- projekt uchwały w sprawie rozszerzenia Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030 o wsparcie mateczników patriotyzmu, tradycji i kultury ludowej;
- projekt uchwały w sprawie projektu sprawozdania z realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) w 2020 r.
W związku z brakiem quorum Rada zdecydowała, że w/w projekty zostaną poddane głosowaniu w trybie obiegowym.