Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030
Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030 (dalej zwany również: Program, Korpus Solidarności) – rządowy program, którego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez kompleksowe oraz długofalowe wsparcie wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu (w tym organizacji placówek, które reprezentują) oraz otoczenia wolontariatu szczególnie w zakresie rozwijania, a także umacniania wolontariatu systematycznego.
Program koncentruje się na czterech grupach odbiorców:
- wolontariuszach,
- organizatorach wolontariatu,
- koordynatorach wolontariatu,
- otoczeniu wolontariatu.
Cel strategiczny
Wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wypracowanie i wdrożenie rozwiązań ułatwiających i zachęcających do systematycznego oraz długoterminowego angażowania się obywateli w wolontariat.
Cele operacyjne
- wzrost liczby wolontariuszy angażujących się w sposób trwały w działania wolontariatu długoterminowego (40 000 osób);
- wzrost skuteczności działania koordynatorów wolontariatu w organizacjach współpracujących z wolontariuszami (38 200 koordynatorów z 5800 placówek)
- zwiększenie liczby organizatorów wolontariatu współpracujących w sposób długoterminowy z wolontariuszami oraz rozwijających lokalną politykę w zakresie funkcjonowania wolontariatu (20 000 osób z 5800 placówek);
- pozytywna zmiana postrzegania wolontariatu i wzrost świadomości otoczenia w zakresie zasad organizowania wolontariatu i włączania się obywateli w działania ochotnicze (12% wzrost zainteresowania wolontariatem w społeczeństwie).
Do roku 2030 program realizowany będzie we współpracy z 93 partnerami.
Instytucją Zarządzającą programem jest NIW-CRSO. Więcej informacji znajduje się na stronie https://niw.gov.pl/nasze-programy/korpus-solidarnosci/.
Materiały
Program Korpusu SolidarnościProgram-ks-po-zmianach-2023_rm.pdf 2.44MB