W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie przeznaczania środków organizacji pożytku publicznego pochodzących z wpłat przekazanych przez podatników pdof w ramach mechanizmu 1% na prowadzenie działalności gospodarczej oraz w sprawie działalności gospodarczej organizacji pozarządowych

1. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi kierunku zmian w nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Rada Działalności Pożytku Publicznego informuje, że obecne propozycje zmian przepisów nie zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje pożytku publicznego. Projekt nowelizacji Ustawy nie wprowadzał i nadal nie wprowadza zmian w tym zakresie.

Rada Działalności Pożytku Publicznego dostrzega potrzebę i użyteczność działalności gospodarczej prowadzonej przez organizacje pozarządowe, z której całkowity zysk przekazywany jest na działalność statutową.

2. W związku z postulatami grona organizacji pożytku publicznego związanymi z pełnym otwarciem możliwości przekazywania otrzymanych z 1% środków na prowadzenie działalności gospodarczej Rada Działalności Pożytku Publicznego informuje, że stanowczo sprzeciwia się takiej zmianie.

3. Wprowadzenie możliwości wydatkowania środków z 1% na działalność gospodarczą związane jest z koniecznością zastosowania przepisów o pomocy publicznej, w tym przepisów krajowych oraz Artykułu 87 Traktatu Stanowiącego Wspólnotę Europejską. Konieczność zastosowania tych przepisów wynika z charakteru odpisu 1%, który nie stanowi darowizny osoby fizycznej, ale jest uszczupleniem podatku należnego budżetowi państwa. Jedynie kwestia jego alokacji jest przywilejem podatnika.

Jednocześnie Rada Działalności Pożytku Publicznego dostrzega konieczność podjęcia rozwiązań, które umożliwiałyby w większym stopniu prowadzenie działalności zarobkowej wprost wspierającej działalność statutową organizacji pozarządowych, w tym organizacji pożytku publicznego. Do rozważenia pozostają regulacje związane z ułatwianiem prowadzenia działalności gospodarczej, w tym podnoszony przez grono organizacji postulat procentowego określenia kwoty jaką organizacje pożytku publicznego mogą wydatkować na działalność gospodarczą.

4. Rada Działalności Pożytku Publicznego uznaje, że problem działalności zarobkowej organizacji pozarządowych jest zagadnieniem szerokim, wykraczającym poza Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w szczególności poza jeden zapis dotyczący wydatkowania 1%. Obejmuje m.in. regulacje w zakresie pożytku publicznego, Prawa o stowarzyszeniach, Ustawy o fundacjach. W ocenie Rady najpilniejszym zadaniem jest przygotowanie, w dialogu uwzględniającym wszystkich interesariuszy, projektu ustawy o przedsiębiorstwach społecznych, która w sposób kompleksowy ureguluje zagadnienia związane z prowadzeniem działalności realizującej jednocześnie cele gospodarcze i społeczne.

Rada przede wszystkim popiera stworzenie regulacji dotyczącej przedsiębiorczości społecznej.

5. Zespół prawny Rady Działalności Pożytku Publicznego rozpocznie dyskusję oraz zbada możliwości zmian prawnych wychodzące naprzeciw postulatom organizacji pozarządowych. Do dyskusji zaproszone zostaną zainteresowane organizacje pozarządowe, funkcjonujące podmioty ekonomii społecznej, samorządy.

Powyższe działania będą realizowane we współpracy z Zespołem ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej powołanym przez Premiera – odpowiedzialnym m.in. za opracowanie założeń do projektu Ustawy o przedsiębiorstwie społecznym. Rada Działalności Pożytku Publicznego rekomenduje zorganizowanie wspólnych seminariów dyskusyjnych na temat działalności zarobkowej organizacji pozarządowych.

{"register":{"columns":[]}}