Kompetencje i zadania Wiceprzewodniczącego
- Do zakresu działania Wiceprzewodniczącego Komitetu należy zastępowanie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w realizowaniu zadań Przewodniczącego Komitetu, wynikających z:
- ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571, z 2024 r. poz. 834);
- ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1618).
- Wiceprzewodniczący Komitetu może reprezentować Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w posiedzeniach Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz komitetów właściwych do rozpatrywania określonych kategorii spraw.
- Wiceprzewodniczący Komitetu może podpisywać dokumenty (w tym akty administracyjne) oraz pisma i odpowiedzi na pisma skierowane do Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, w tym w szczególności:
- kierowane do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów w sprawach projektów dokumentów rządowych wnoszonych do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a także w sprawie zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Stałego Komitetu Rady Ministrów wraz z wnioskami o ich sprostowanie,
- przesyłające opracowane przez Komitet do spraw Pożytku Publicznego projekty dokumentów rządowych w ramach uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych oraz opiniowania,
- zawierające uwagi zgłoszone do projektów dokumentów rządowych w ramach uzgodnień międzyresortowych,
- związane ze sprawowaniem przez Przewodniczącego Komitetu nadzoru nad Narodowym Instytutem Wolności oraz dotyczące rocznych sprawozdań z działalności i rocznych sprawozdań finansowych Narodowego Instytutu Wolności, powoływania i odwoływania Dyrektora oraz Zastępców Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności, a także powoływania i odwoływania członków Rady Narodowego Instytutu Wolności,
- zawierające odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wystąpienia poselskie, oświadczenia i wystąpienia senatorskie, dezyderaty, opinie i wystąpienia komisji parlamentarnych oraz wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego skierowane do Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
- Wiceprzewodniczący Komitetu może wydawać decyzje administracyjne i postanowienia w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych pozostających we właściwości Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz wydawać zaświadczenia.
- Wiceprzewodniczący Komitetu w razie nieobecności Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w ramach powierzonych czynności współpracuje z Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich organami, w tym w szczególności reprezentuje Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego na posiedzeniach plenarnych Sejmu i Senatu oraz w pracach komisji sejmowych oraz senackich.
Informacje o publikacji dokumentu
- Pierwsza publikacja:
- 19.07.2024 14:26 Aleksanda Hryniewicka
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Aleksandra Hryniewicka
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Kompetencje i zadania Wiceprzewodniczącego | 1.0 | 19.07.2024 14:26 Aleksanda Hryniewicka |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP