Organizacje Pożytku Publicznego
- 1. Akty prawne
- 2. Charakterystyka statusu organizacji pożytku publicznego
- 3. Uprawnienia, obowiązki i wymogi ustawowe organizacji pożytku publicznego
- 4. Nadzór i Kontrola nad organizacjami pożytku publicznego
- 5. Nieprawidłowości i uchybienia stwierdzone w czasie kontroli
- 6. Obowiązki sprawozdawcze organizacji pożytku publicznego
- 7. Organizacje pożytku publicznego w liczbach
- 8. Zadania Wydziału Procedur Kontrolnych
Organizacje pozarządowe, które posiadają osobowość prawną, od 2004 r. mogą, niezależnie od swojej formy prawnej jaką jest np. bycie fundacją, stowarzyszeniem, klubem sportowym, starać się o uzyskanie dodatkowego statusu – statusu organizacji pożytku publicznego. Organizacje, które go uzyskały nazywamy organizacjami pożytku publicznego (w skrócie OPP).
Status OPP oznacza stan prawny organizacji (fundacji, stowarzyszenia, klubu sportowego itp.) która:
- spełnia wszystkie wymogi ustawy, aby zostać organizacją pożytku publicznego
- uzyskała potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS)
Status OPP uzyskuje się na wniosek. Oznacza to, że organizacja pozarządowa zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do KRS o jego nadanie. Sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki stawiane przez ustawę, aby organizacja mogła uzyskać status OPP. Potwierdzeniem nabycia statusu OPP jest odpowiedni wpis do KRS (na wyciągu z KRS, w polu „status opp” jest wpisane słowo „TAK”).
Bycie organizacją pożytku publicznego, czyli posiadanie statusu OPP, wiąże się z pewnymi przywilejami (np. z możliwością otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych), ale też z obowiązkami (np. konieczność wprowadzenia wewnątrz organizacji bardziej wymagających mechanizmów samokontroli, przejrzystość działań i finansów).
Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r., poz. 571) sprawozdania organizacji pożytku publicznego oraz aktualny wykaz tych organizacji zamieszczane są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Organizacje pożytku publicznego zamieszczają zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Baza – prowadzona jeszcze do niedawna przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – w całości została przeniesiona na stronę Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
- Pierwsza publikacja:
- 04.07.2023 14:57 Maciej Cichowicz
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Maciej Cichowicz
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Organizacje Pożytku Publicznego | 1.0 | 04.07.2023 14:57 Maciej Cichowicz |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP