W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Finał olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”

24.09.2020

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w czwartek, 24 września br. rozpoczęły się zawody finałowe XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”. W uroczystości wziął udział Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN.

Finał olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”

Organizatorem konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty, a współorganizują go Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta” oraz Muzeum Wojska Polskiego. Szczególny patronat nad olimpiadą sprawują Minister Obrony Narodowej i Minister Edukacji Narodowej. 

Zmagania uczniów potrwają do soboty. Uczniowie w kolejnych etapach konkursu odpowiadają na pytania testowe, interpretują podane źródła historyczne, a także oprowadzają po obiektach historycznych, opowiadając o nich egzaminatorom.

Patronem konkursu jest mjr Marek Gajewski, członek Zgrupowania „Kampinos”, żołnierz podziemnego państwa polskiego, uczestnik walk w powstaniu warszawskim, a następnie żołnierz oddziału partyzanckiego. Po wojnie zamieszkał na Śląsku, po latach – już na emeryturze –przeprowadził się do Płocka. W 1991 roku z jego inicjatywy zaczęto organizować Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Marek Gajewski przekonał wówczas do niej kierownictwo resortów obrony i edukacji oraz nauczycieli historii. 

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1995 roku. Obecnie uczestniczy w nim blisko 15 tys. uczniów z całego kraju. Mjr Gajewski został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz odznaką honorową MON „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. W 2012 roku został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Płocka”. Zmarł 13 grudnia 2012 roku.

Podczas wydarzenia wiceminister Maciej Kopeć odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowych dziewięć osób, które od wielu lat zaangażowane są w prace organizacyjne olimpiady. Osoby te wzorowo i sumiennie wykonywały obowiązki wynikające z pracy zawodowej oraz działalności edukacyjno-wychowawczej. 

Podczas wizyty w Sulejówku, wiceminister edukacji zwiedział nowo wybudowany gmach Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz wystawę stałą poświęconą życiu i działalności Pierwszego Marszałka Polski.  

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}