Uwaga na upały!
Lato to dla większości rolników wyjątkowo intensywny czas z uwagi na okres wzmożonych prac przy zbiorze zbóż i innych płodów rolnych. Od kilku lat sezon letni w Polsce charakteryzuje się coraz wyższymi temperaturami oraz falami upałów, a ciężka i długotrwała praca w tak niesprzyjających warunkach negatywnie wpływa na organizm ludzki, co w konsekwencji może prowadzić do ryzyka wystąpienia wypadków.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że komfort termiczny organizmu jest cechą indywidualną, która zależy także od kondycji organizmu i wieku. Długotrwałe wysokie temperatury w środowisku pracy mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia poczynając m.in. od uczucia osłabienia, problemów z koncentracją, uczucia senności, zawrotów głowy, omdleń, udarów cieplnych, problemów z krążeniem, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do śmierci. Dlatego dobrą praktyką jest odpowiednie zarządzanie i planowanie żniw, uwzględniające przede wszystkim stan naszego zdrowia, długoterminowe prognozy pogody, wydajność maszyn oraz ich wyposażenie (np. klimatyzacja), a także dostępność siły roboczej.
Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby zadbać o siebie podczas upałów:
1. Pij dużo wody!
Regularne picie wody jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu. Pamiętaj, wodę należy pić małymi porcjami. Unikaj napojów zawierających dużo kofeiny, cukru, alkoholu – mogą one prowadzić do odwodnienia.
2. Zachowaj odpowiednią dietę!
Włączaj do swojej diety świeże owoce, warzywa i produkty bogate w elektrolity, które pomagają uzupełniać utracone składniki odżywcze. Unikaj ciężkostrawnych, tłustych potraw, które mogą powodować uczucie zmęczenia.
3. Odpoczywaj w cieniu!
Gdy temperatura wzrasta, ważne jest, aby chronić się przed bezpośrednim działaniem słońca. Szukaj cienia, gdy tylko to możliwe, pod drzewami lub zadaszeniem.
4. Planuj pracę w zgodzie z panującymi warunkami atmosferycznymi!
Zaplanuj swoje zadania w taki sposób, aby unikać najgorętszych godzin dnia (najwyższe temperatury odnotowywane są w godz. 15-18). Pracuj w porannych lub wieczornych godzinach, gdy temperatura jest niższa.
5. Regularnie stosuj przerwy!
Pracuj z umiarem i pamiętaj o regularnych przerwach. Pozwoli to na regenerację i uniknięcie przegrzania organizmu.
6. Monitoruj swoje samopoczucie!
Bądź świadomy swojego organizmu i reaguj na sygnały, które może wysyłać. Jeśli czujesz się osłabiony, twój organizm jest przegrzany, nie ignoruj tych objawów – nie przystępuj do pracy. Zatrzymaj się, odpocznij i skonsultuj się z lekarzem, jeśli jest to konieczne.
Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, poinformuj o tym fakcie współpracowników, rodzinę etc. lub zadzwoń pod numer alarmowy, tel.: 112. |
Pamiętaj, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze!
Podsumowując, praca w gospodarstwie rolnym, z uwagi na jej wielozadaniowy charakter i intensywność, szczególnie w okresie żniw wymaga dobrze przemyślanego planu oraz odpowiedniego zarządzania. Dlatego tak ważne jest podejmowanie odpowiednich działań, by zapewnić sobie i innym pracownikom bezpieczne warunki pracy.
Opracowano na podstawie:
1. Materiały prewencyjne KRUS
2. Jak przetrwać upał - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)