Ładowacze czołowe Zakładu Metalowego AGROMASZ z Mrągowa – wyroby o wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym
Ładowacz czołowy to maszyna rolnicza montowana do ramy ciągnika rolniczego. Służy przede wszystkim do przewożenia materiałów, np. piachu, ziemniaków, nawozów mineralnych oraz do ich załadunku i wyładunku. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia, rolnicy unikają dźwigania ciężkich materiałów, a w związku z tym możliwości wystąpienia urazu, bądź zwyrodnienia kręgosłupa powstałego przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
Ładowacz czołowy z odpowiednim osprzętem może służyć w obejściu, na polu czy też w sadzie. W gospodarstwach rolnych ładowacze czołowe wykorzystywane są przede wszystkim do załadunku i rozładunku obornika albo do transportu bel słomy lub sianokiszonki. Ładowacz wykorzystywany jest także do załadunku i rozładunku środków transportowych, takich jak np.: piasek, nawozy mineralne, wapno, żwir, buraki, obornik czy ziemniaki.
Zasady bezpiecznej pracy przy użytkowaniu ładowaczy czołowych
- Przed rozpoczęciem użytkowania ładowaczy czołowych (mocowania do ciągnika rolniczego) należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi.
- Montaż i demontaż ładowacza do ciągnika należy wykonywać przy unieruchomionym ciągniku zachowując szczególną ostrożność.
- Ładowacz należy podłączać tylko z zalecanym osprzętem.
- Zabronione jest przekraczanie dopuszczalnej ładowności ładowacza czołowego.
- Należy dostosować prędkość ciągnika do warunków oraz uwzględnić bezwładność ładowacza i przewożonego ładunku.
- Przed przystąpieniem do napraw należy wyłączyć silnik i zabezpieczyć ciągnik z ładowaczem przed samoczynnym stoczeniem przez zaciągnięcie hamulca ręcznego i podłożenie pod koła klinów hamujących.
- Przed rozpoczęciem pracy z użyciem ładowacza należy sprawdzić stan techniczny przewodów hydraulicznych.
- Po zakończonej pracy należy opuścić ładowacz w położenie spoczynkowe, wyłączyć silnik ciągnika i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.
- Łączenie ładowacza z niesprawnym ciągnikiem jest zabronione.
- Zabrania się obsługi i użytkowania ładowacza przez osoby niepełnoletnie i pod wpływem alkoholu.
- Zabronione jest przebywanie osób postronnych, szczególnie dzieci, w pobliżu pracującego ładowacza.
W 2021 r. wręczono kolejne zezwolenie na oznaczanie wyrobów „Znakiem Bezpieczeństwa KRUS”. Otrzymały je ładowacze czołowe, typ: Ł-103, Ł-107, Ł-107A, Ł-104A, Ł-104, Ł-104 PRO, Ł-105, Ł-106, Ł-106 PRO, Ł-106A, Ł-106A PRO, Ł-108, Ł-108 PRO, Ł-110 PRO produkowane przez Zakład Metalowy AGROMASZ Gruszczewski Janusz z Mrągowa. Zakład produkuje ładowacze czołowe o udźwigu 200–2800 kg i wysokości podnoszenia 1,8–4,74 m do wszystkich typów ciągników rolniczych dostępnych na polskim rynku służących do szybkiego i wygodnego załadunku oraz rozładunku płodów rolnych oraz innych prac przeładunkowych w gospodarstwie rolnym.
Zalety ładowaczy czołowych produkowanych przez Zakład Metalowy „AGROMASZ”:
- posiadają nowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. akumulatory hydrauliczne tłumiące drgania, system samopoziomowania elementów roboczych, sterowanie przez elektrohydrauliczne zespoły sterujące, a także szybki sprzęg do przewodów hydraulicznych umożliwiający szybkie odłączenie maszyny od ciągnika;
- dodatkowym walorem ładowaczy czołowych jest możliwość włączenia ich instalacji w układ hydrauliczny ciągnika, dzięki czemu uzyskujemy wolne wejścia hydrauliczne z tyłu ciągnika;
- szeroka gama produkowanych w firmie ładowaczy czołowych o udźwigu od 200 do 2800 kg i wysokości podnoszenia od 1,8 do 4,74 m.
Firma oferuje szeroką gamę osprzętu do ładowaczy czołowych.
„Znak Bezpieczeństwa KRUS”– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników podejmuje starania o właściwą produkcję i dystrybucję bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników. Prezes KRUS nadaje maszynom i urządzeniom o wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym "Znak Bezpieczeństwa KRUS”. |
Materiały
Zestawienie wyrobów, którym Prezes KRUS przyznał wyróżnienie targowe „Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”2023_Zestawienie_wyrobow_zwiekszajacych_bezpieczenstwo.pdf 0.24MB