Z rezerwatu Gorzowskie Murawy usunięto naloty drzew i krzewów
15.11.2022
W celu powiększenie zasięgu i zasobów muraw kserotermicznych i napiaskowych występujących w rezerwacie, z powierzchni trzech hektarów usunięto naloty drzew i krzewów. Podczas wycinki szczególną uwagę zwracano na wyeliminowanie gatunków obcych, takich jak robinia akacjowa czy dąb czerwony.
W listopadzie br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zakończyła realizację podzadania pn.: Usuwanie nalotów drzew i krzewów, w tym gatunków obcych na terenie rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy pokrywającego się z obszarem Natura 2000 Murawy Gorzowskie PLH080058.
Gorzowskie Murawy należą do jednych z najcenniejszych obszarów w Zachodniej Polsce chroniących zanikający już element krajobrazu roślinnego Polski jakim są murawy kserotermiczne oraz napiaskowe. Te rzadkie i chronione ekosystemy zajmują kompleks wzgórz na krawędzi pradoliny Warty znajdujący się w granicach miasta Gorzowa Wielkopolskiego, na terenie dawnego poligonu wojskowego.
Wykonanie podzadania polegało na usunięciu z powierzchni 3,00 ha nalotów drzew i krzewów ze szczególnym uwzględnieniem gatunków obcych m.in.: robinii akacjowej czy dębu czerwonego, poprzez ich wycinkę oraz utylizację. Ww. działanie wynikało z ustanowionego planu zadań ochronnych zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Murawy Gorzowskie PLH080058, a także zadań ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody „Gorzowskie Murawy” wprowadzonych zarządzeniem nr 12/2022 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Realizacja przedmiotowych działań ochronnych ma na celu powiększenie zasięgu występowania i zasobów muraw kserotermicznych i napiaskowych oraz poprawę stanu ich ochrony w miejscu dotychczasowego występowania na ww. obszarach chronionych.
Podzadanie zostało zrealizowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz ze środków własnych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, w ramach zadania pn.: „Ochrona wartości przyrodniczych na terenach objętych ochroną prawną na terenie województwa lubuskiego”.