Dwa nowe rezerwaty przyrody w Lubuskiem
08.01.2024
W listopadzie 2023 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim biorąc pod uwagę walory przyrodnicze terenów oraz starania Wnioskodawców, ustanowił dwa nowe rezerwaty przyrody w województwie lubuskim. Pierwszy z nich znajduje się w gminie Drezdenko, a drugi w gminach Bojadła oraz Trzebiechów.
W północnej części województwa powstał torfowiskowy rezerwat przyrody Torfowisko Linkowo, o utworzenie którego wnioskowało Nadleśnictwo Smolarz. Rezerwat położony jest w powiecie strzelecko-drezdeneckim w gminie Drezdenko. W jego obrębie znalazło się jezioro Linkowo wraz z otaczającymi je szuwarami, mszarami, brzezinami, łozowiskami i torfowiskami oraz tereny przyległe do jeziora Linkówko, którego włączenie w obszar rezerwatu jest w planach RDOŚ na lata 2024-2025 po zakończeniu jego dzierżawienia.
Zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 8 listopada 2023 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Torfowisko Linkowo” ochroną objęto 46,99 ha, a celem ochrony w rezerwacie przyrody jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kompleksu torfowisk wraz z mozaiką towarzyszących im siedlisk wodnych i bagiennych oraz stanowiskami cennych roślin naczyniowych.
Drugim z nowych rezerwatów jest Klenickie Zakole, położone w powiecie zielonogórskim w gminach Bojadła i Trzebiechów. Celem ochrony przyrody rezerwatu przyrody jest umożliwienie przebiegu naturalnych procesów przyrodniczych w obrębie siedlisk przyrodniczych rezerwatu oraz zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych obszaru starorzecza, podlegającego przebudowie związanej z odcięciem od strefy zalewów, w tym lasów łęgowych podczas procesu grądowienia oraz fauny i flory zbiorników wodnych w procesie wypłycenia i zarastania.
Ochroną rezerwatową zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 7 listopada 2023 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody Klenickie Zakole objęto 68,35 ha starorzecza wraz z otaczającymi je lasami łęgowymi. W nowym rezerwacie przyrody udostępniono do ruchu pieszego, rowerowego i ruchu pojazdów drogę, umożliwiającą dojazd do wału oraz Odry. Zarządzenie w sprawie udostępnienia, podobnie jak pozostałe zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska można znaleźć na stronie BIP urzędu. Nowe rezerwaty przyrody posiadają już także swoje strony w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody.