W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polsko-niemieckie spotkanie ws. ochrony siedliska motyla modraszka ariona

11.07.2024

Modraszek arion to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych. Charakteryzuje się niebieskim kolorem tułowia. U niektórych osobników występują niewielkie czarne kropki oraz wąska obwódka lub czarny deseń obejmuje większą część przednich skrzydeł. Modraszek arion jest przedmiotem ochrony w wybranych obszarach Natura 2000. 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie w ramach polsko-niemieckiej inicjatywy ochrony siedliska motyla modraszka ariona Phengaris arion na stanowisku zlokalizowanym w Nadleśnictwie Rzepin.

Grupa kilkunastu osób stoi na leśnej ścieżce. Na drugim planie pnie drzew iglastych- sosny.

Celem projektu jest stabilizacja oraz poprawa transgranicznych siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt na polsko niemieckim pograniczu lubusko-brandenburskim.

W spotkaniu poświęconym motylom, w szczególności ochronie modraszka ariona udział wzięli przyrodnicy i eksperci pochodzący z Polski i Niemiec, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim: Daria Jachimowska, Anita Kruszewska i Katarzyna Amerska oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Rzepin, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Głównym tematem spotkania było określenie propozycji działań i możliwości skutecznej ochrony motyla modraszka ariona Phengaris arion, który jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem w Polsce i Europie, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz w załączniku IV Dyrektywy Siedliskowej. Stanowisko tego gatunku występuje na terenie województwa lubuskiego w granicach Nadleśnictwa Rzepin. Jest ono wyizolowane i znajduje się około 500 km od aktualnego zasięgu jego występowania w Polsce, które koncentruje się w rejonie Polski południowej i wschodniej. W latach 2019-2021 przeprowadzono monitoring modraszka ariona po stronie niemieckiej, jak również na terenie wybranego fragmentu kompleksu leśnego, położonego w kierunku południowym od miast Słubice i Frankfurt nad Odrą, gdzie stwierdzono jego liczne występowanie.

Wśród omawianych tematów szczególną uwagę poświęcono warunkom klimatycznym i siedliskowym, sprzyjającym występowaniu tego gatunku od ponad 100 lat. Podkreślono jego ścisłą zależność od występowania mrówki wścieklicy uszatej i macierzanki piaskowej i omówiono możliwości ochrony tego gatunku motyla, których celem jest stworzenie dogodnych warunków do jego przetrwania.

Ochrona siedlisk modraszka ariona wiąże się również z ochroną wielu innych gatunków chronionych owadów, w tym motyli i błonkówek związanych z ciepłolubnymi murawami napiaskowymi.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}