Ochrona gniazda rybołowa przed drapieżnikami
W marcu br. pracownicy Regionalnej Dyrekcji ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zamontowali na drzewie gniazdowym rybołowa specjalną opaskę zabezpieczającą gniazdo przed drapieżnictwem kuny leśnej
W marcu br. pracownicy Regionalnej Dyrekcji ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zamontowali na drzewie gniazdowym rybołowa specjalną opaskę zabezpieczającą gniazdo przed drapieżnictwem kuny leśnej.
Działanie zrealizowano w obszarze Natura 2000 Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry PLB080005 w ramach realizowanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim strategii ochrony czynnej rybołowa na obszarze województwa lubuskiego – więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Zabezpieczenie drzewa lęgowego specjalną opaską ma na celu zapewnienie sukcesu lęgowego rybołowom, dzięki uniemożliwieniu wejścia kuny leśnej do gniazda. Takie działanie jest niezbędne na stanowiskach na których kuny doprowadziły w latach wcześniejszych do strat w lęgach.
W Polsce rybołów należy do najrzadszych gatunków ptaków szponiastych, a jego krajową populację szacuje się na poziomie około 30 par lęgowych. W województwie lubuskim w 2019 roku gniazdowało zaledwie 8 par tych ptaków, stąd ochrona każdego gniazda i lęgu jest niezwykle istotna dla zachowania trwałości populacji rybołowa w skali kraju.