Rezerwat przyrody "Santockie Zakole" - malownicze miejsce, które warto odwiedzić
Prace nad realizacją porozumienia w zakresie realizacja zadani ochrony przyrody i promocji walorów przyrodniczych rezerwatu przyrody Santockie Zakole zbliżają się ku końcowi. Wyznaczony został szlak pieszo-rowerowy przez rezerwat i niebawem staną tu nowe tablice informacyjno-edukacyjne a także powstanie ciekawy informator przyrodniczo-turystyczny.
W dniu 22 maja 2020 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej 2020. Szczególne bogactwo różnorodności możemy spotkać w parkach narodowych i rezerwatach. Przykładem bogactwa przyrodniczego jest podgorzowski rezerwat Santockie Zakole położony nad Wartą na granicy gmin Deszczno i Santok.
Szeroko rozumianą wartość przyrodniczą oraz unikatowy charakter rezerwatu Santockie Zakole przez lata budowały wyłącznie naturalne zjawiska przyrodnicze, dlatego też miejsce to warte jest uwagi zarówno koneserów awifauny czy hobbystów dzikiej przyrody, ale również i rodzin z dziećmi na piesze i rowerowe wędrówki.
Pośród licznych działań mających na celu promocje i udostępnienie rezerwatu dla turystów, 14 sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie, dotyczące zasad współpracy w zakresie realizacji zadania ochrony przyrody i promocji walorów przyrodniczych rezerwatu przyrody Santockie Zakole oraz atrakcji turystycznych przyległego terenu.
Porozumienie podpisali: Józef Kruczkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Magdalena Słomińska - Wicestarosta Powiatu Gorzowskiego, Paweł Tymszan - Wójt Gminy Deszczno, Paweł Pisarek - Wójt Gminy Santok oraz Zbigniew Rudziński - Prezes Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej.
Głównymi założeniami realizacji porozumienia jest regulacja kwestii korzystania turystycznego z rezerwatu i jego okolic wraz z uwzględnianiem efektu promocyjnego rezerwatu, zgodnie z wymogami ochrony przyrody oraz edukacja przyrodnicza mieszkańców regionu i turystów, a także utworzenie infrastruktury turystyczno-usługowej w otoczeniu doliny Warty i Noteci.
Pierwotnie zakładanym terminem zakończenia prac objętych porozumieniem był kwiecień br. Z uwagi na fakt trwającego stanu epidemii koronawirusa oraz związane z tym obostrzenia i zasady postępowania sanitarnego termin zakończenia prac został przesunięty. Jednakże duże zaangażowanie stron oraz bieżące działanie w zakresie wykonania założeń porozumienia sprawiły, że obecnie prace nad realizacją porozumienia zbliżają się ku końcowi. Wyznaczony został szlak pieszo-rowerowy przez rezerwat i niebawem staną tu nowe tablice informacyjno-edukacyjne a także powstanie ciekawy informator przyrodniczo-turystyczny. Równolegle kończą się prace związane z udostępnieniem turystom grodziska w Santoku. Planuje się udostępnienie tych przyrodniczo-historycznych atrakcji jeszcze przed wakacjami.
Mając na uwadze fakt, że obecnie obowiązujące przepisy prawne dają możliwość swobodnego poruszania się po lasach oraz parkach przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego już teraz zachęcamy wszystkich Państwa do poznania piękna i bogactwa rezerwatu „Santockie Zakole”.
Rezerwat przyrody Santockie Zakole to niezwykłe miejsce położone w Dolinie Warty - miejscu historycznym, tuż obok wczesnośredniowiecznego grodziska w Santoku.Rezerwat powołany został w 1998 r. ze względu na unikalne walory krajobrazu, bogactwo drzewostanu i niezwykłą populację ptaków. Jest to teren zalewany okresowo przez wody Warty, z wieloma starorzeczami dawnego nurtu Warty, oczkami wodnymi oraz kępami naturalnych lasów łęgowych i zarośli. Największy urok sprawiają luźno rosnące dęby i inne gatunki drzew, wśród których aż 220 spełnia normy pomników przyrody. Rezerwat jest miejscem bytowania i rozrodu dzikich zwierząt, szczególnie ptaków wodno – błotnych i łąkowych ale również i drapieżnych w liczbie blisko 150 gatunków (np. gęgawa). Z ssaków natomiast można spotkać tu dzika, sarnę oraz bobra europejskiego.Rezerwat zamieszkuje również m.in. Koziróg dębosz jeden z największych i najrzadszych chrząszczy, w Europie (osiągający około 6 cm długości), którego charakterystyczną cechą są długie czułki - stanowiące 1,5 długości ciała.
Źródło, fot.:RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim