Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi 2023
21.04.2023
Już po raz kolejny święto Matki Ziemi obchodzone jest pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Podkreśla ono, że jedynie dzięki wspólnym wysiłkom możemy zahamować niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku. A inwestować możemy przede wszystkim czas i energię, podejmując działania dobre dla natury.
Początki obchodów Dnia Ziemi?
Dzień Ziemi został zainicjowany w 1970 roku przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.
W tym roku Dzień Ziemi będziemy obchodzić już po raz 53. Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Ponadto Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazała 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.
Dzień Ziemi - co możemy zrobić?
Dzień Ziemi to także okazja do promowania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury. Propozycje działań, które możemy podjąć właśnie 22 kwietnia, ale także na co dzień:
- Przyłącz się do globalnego sprzątania. Idąc na spacer zabierz ze sobą worek i pozbieraj śmieci zostawione przez innych.
- Posadź drzewa, zasiej łąki kwietne i wspieraj bioróżnorodność w najbliższym otoczeniu.
- Poszerzaj wiedzę o środowisku i procesach w nim zachodzących oraz wspieraj edukację klimatyczną.
- Ogranicz zużycie plastiku.
- Zaplanujmy dzień bez samochodu. Wybierzmy rower, komunikację miejską lub spacer.
- Wspieraj zrównoważoną modę, nasze wybory konsumenckie mają duże znaczenie.
Dzień Ziemi a ochrona środowiska
Obchody Dnia Ziemi to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy o ochronie przyrody realizowanej w województwie lubuskim. W tym celu warto udać się na Skwer edukacyjny założony przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. To miejsce jest żywą miniencyklopedią otaczającej nas fauny i flory, a także ciekawostek botanicznych i form ochrony ustanowionych na terenie województwa lubuskiego.
Skwer wraz z łąką kwietną, budkami dla ptaków i owadów oraz interesującymi tablicami edukacyjnymi zachęca, aby zatrzymać się, odpocząć i spojrzeć na przyrodę z trochę innej perspektywy. W najbliższych dniach kwietna łąka wzbogaci się o nowe nasadzenia, a także kolejne elementy edukacyjne.
Temat obchodów Dnia Ziemi zostanie również poruszony podczas zajęć edukacyjnych, które poprowadzą pracownicy RDOŚ w szkołach podstawowych w Santoku i Górkach Noteckich.
Święto Matki Ziemi to dobry moment do refleksji nad tym, że nie mamy planety B. Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane i jako jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń. A czas poświęcony na dbanie o przyrodę jest zawsze dobra inwestycją, która zwróci się nam z nawiązką.