Rozmowy o lubuskich mokradłach w Nadleśnictwie Bogdaniec
06.02.2023
Narada kierownictwa oraz służby leśnej w Bogdańcu zorganizowana 2 lutego br. była doskonałą okazją do zaprezentowania działalności, służącej ochronie mokradeł, realizowanej przez RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji omówili m.in. stan realizacji projektu pn. Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód.
W czasie Światowego Dnia Mokradeł szczególną uwagę poświęcamy właśnie tym wyjątkowym ekosystemom. Obchody tego dnia to doskonały pretekst do propagowania wiedzy o terenach podmokłych oraz Konwencji Ramsarskiej, czyli umowie międzynarodowej o obszarach wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Konwencja ta jest jedyną umową międzynarodową w zakresie środowiska, poświęconą określonemu typowi ekosystemu- mokradłom. Państwa, które podpisały Konwencję, reprezentują wszystkie regiony geograficzne świata.
Właśnie tym zagadnieniom, jak również przykładom działań na rzecz ochrony torfowisk prowadzonych przez RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim, była poświęcona prelekcja wygłoszona w Nadleśnictwie Bogdaniec przez Darię Jachimowską oraz Michała Bielewicza- Głównych specjalistów RDOŚ. Od 2018 roku w Regionalnej Dyrekcji realizowany jest projekt pn. Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód. Obejmuje on realizację różnych zadań z zakresu ochrony czynnej oraz opracowanie ekspertyz naukowych na sześciu obszarach Natura 2000.
Łączny budżet projektu przeznaczony na ochronę mokradeł wyniósł około 730 tys. złotych. Co ważne przedmiotowy projekt był realizowany na gruntach różnych Nadleśnictw, takich jak Karwin, Trzciel, Lubsko, Świebodzin, Krosno czy Torzym, dzięki czemu stanowił doskonały przykład współpracy pomiędzy RDOŚ, reprezentującą służby ochrony przyrody, a lubuskimi leśnikami.
W zeszłym roku w ramach projektu przeprowadzono również remont urządzenia służącego do piętrzenia wody w obszarze Natura 2000 Diabelski Staw koło Radomicka PLH080056 oraz wybudowano drewniano-kamienną zastawkę piętrzącej wodę w obszarze Natura 2000 Dolina Pliszki PLH080011. Celem tych działań jest poprawa warunków wodnych w wybranych obszarach, co w efekcie zabezpieczy chronione siedliska torfowe przed przesuszaniem.
Podczas spotkania rozmawiano również o kolejnych wspólnych inicjatywach na rzecz ochrony mokradeł w Lubuskiem w kontekście wchodzącego w życie projektu LIFE realizowanego przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz projektu Lasów Państwowych, a także planowanych projektów RDOŚ w ramach nowej perspektywy finansowej oraz środków z Funduszu Europejskiego przeznaczonych na Klimat i Środowisko.