W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zajęcia edukacyjne o wilkach, bobrach i żubrach

26.04.2023

W ramach działań edukacyjnych pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim (RDOŚ) wygłosili prelekcje w dwóch lubuskich szkołach podstawowych. Tym razem uczniowie klasy VII i VIII dowiedzieli się więcej o kilku gatunkach zwierząt objętych ochroną, występujących w naszym regionie.

W klasie za stołami siedzi kilkanaścioro uczniów. Przed nimi przy biurku stoją dwie kobiety. Na ścianie wisi ekran z prezentacją.

Czy wilki stanowią zagrożenie dla ludzi? Jaką rolę pełnią bobry w środowisku naturalnym? Jak odtworzono populację żubra w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedziały Anita Kruszewska i Dorota Małecka- specjalistki ds. ochrony przyrody z RDOŚ podczas spotkania z uczniami szkół podstawowych w Santoku i Górkach Noteckich.

Szczególną uwagę poświęcono trzem gatunkom: wilkom, bobrom oraz żubrom. W ramach zajęć edukacyjnych omówiono biologię tych ssaków, środowisko ich występowania oraz liczebność. Zwrócono również uwagę na kwestie związane z bioróżnorodnością, tak istotną w obecnych czasach.

Introdukcja i reintordukcja gatunków

Ponadto razem z przedstawicielem Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim przedstawiono zagadnienia introdukcji oraz reintrodukcji wymienionych wyżej gatunków. Introdukcją nazywamy świadome i celowe wprowadzenie przez człowieka nowego gatunku (lub odmiany) na tereny leżące poza zasięgiem jego naturalnego występowania. Przykładem introdukowanych gatunków roślin w Polsce są m.in. ziemniaki.

Z kolei o reintrodukcji mówimy w sytuacji, gdy dany gatunek kiedyś występował na jakimś obszarze, jednak został wytępiony lub wyginął i teraz podejmowane są działania, mające na celu jego przywrócenie w granice określonego terenu. Przyrodniczym sukcesem reintrodukcji w Polsce jest właśnie żubr. Ostatni przedstawiciel tego gatunku, żyjący na wolności w naszym kraju, został zastrzelony w 1919 roku. Od tamtych wydarzeń minęło ponad 100 lat i dziś Polskę zamieszkuje ponad 2000 żubrów. Wszystko dzięki determinacji polskich przyrodników, którzy stali się uznanymi specjalistami w zakresie restytucji tego gatunku.

Plany przywrócenia dropia zwyczajnego

Na terenie województwa lubuskiego planowane są również działania, mające na celu reintrodukcję dropia zwyczajnego. Ptak ten wyginął w Polsce jako gatunek lęgowy w latach 80. XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec, skąd sporadycznie ptaki mogą zalatywać do Polski, a także w Austrii, Czechach i na Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu oraz mechanizacji i chemizacji rolnictwa. Miejscem, w którym populacja dropia miałaby się odrodzić jest obszar powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Porozumienie o współpracy w tym zakresie podpisali w 2022 roku- Uniwersytet Zielonogórski, Zarząd Okręgowy PZŁ w Gorzowie Wlkp. oraz RDOŚ w Gorzowie Wlkp.

Zajęcia w szkołach w Santoku i Górkach Noteckich były już kolejnymi działaniami podejmowanymi w ramach edukacji przyrodniczej. Przybliżanie zagadnień przyrodniczych dzieciom i młodzieży oraz rozbudzanie ich zainteresowań związanych ze środowiskiem naturalnym jest niezwykle ważne. Większa świadomość i wiedza, przekładają się na skuteczniejszą ochronę przyrody, zarówno tej lokalnej, jak i w ujęciu bardziej globalnym.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}