Życie na bagnach - Światowy Dzień Mokradeł
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Mokradeł Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała warsztaty poświęcone znaczeniu mokradeł i terenów podmokłych w kontekście różnorodności biologicznej
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Mokradeł Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała warsztaty poświęcone znaczeniu mokradeł i terenów podmokłych w kontekście różnorodności biologicznej.
Warsztaty odbyły się 13 stycznia br. w siedzibie RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim z udziałem pracowników instytucji. Połączono je z dyskusją na temat obszarów wodno-błotnych w przyrodzie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.
Przyrodniczą rolę terenów podmokłych połączoną z czynną ochroną siedlisk ptaków przedstawił Pan Piotr Chara – prezes Fundacji Zielona Dolina Odry i Warty.
Natomiast 23 stycznia br. w Szkole Podstawowej w Różankach odbyło się spotkanie poświęcone znaczeniu mokradeł w przyrodzie i życiu codziennym człowieka. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Józef Kruczkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Andrzej Korzeniowski-Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - Regionalny Konserwator Przyrody, Tomasz Kalembkiewicz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa, przedstawiciele gminy Kłodawa i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego oraz mieszkań regionu i uczniowie Szkoły Podstawowej w Różankach.
Spotkanie otworzył Józef Kruczkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, witając wszystkich zebranych. Mokradła są siedliskami, których wartości przyrodniczej nie da się przecenić. Ponad połowa gatunków i siedlisk przyrodniczych wskazywanych jako wymagające ochrony związana jest właśnie z mokradłami – podkreślił J. Kruczkowski. Następnie podczas spotkania A. Korzeniowski – Regionalny Konserwator Przyrody, przedstawił zebranym słuchaczom założenia oraz cele Konwencji Ramsarskiej związane z ochroną i zrównoważonym użytkowaniem wszystkich mokradeł. O programie „Małej Retencji” realizowanej na terenie Nadleśnictwa Kłodawa opowiedział T. Kalembkiewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa.
W ramach spotkania znakomity przyrodnik, fotograf Piotr Chara przedstawił prezentację o obszarach wodno-błotnych w regionie, oprawioną bogatym komentarzem na temat stanu oraz pochodzenia i zmian tych obszarów, obserwowanych w ostatnich latach.
Wszyscy zebrani stwierdzili na końcu, że wartość terenów podmokłych jest bezcenna dla środowiska przyrodniczego i ochrony gatunkowej.
Światowy Dzień Mokradeł, zwany również Światowym Dniem Obszarów Wodno-Błotnych, obchodzony jest 2 lutego od 1997 roku. Datę tę wyznaczyło podpisanie w 1971 roku konwencji ramsarskiej. Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, to najstarsza światowa konwencja poświęcona ochronie środowiska przyrodniczego. Jej celem jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł.
Jednym z 19 w Polsce podmokłych obszarów wpisanych na listę Ramską jest położony w naszym regionie Park Narodowy Ujście Warty.