Powiększenie rezerwatów przyrody Nad Młyńską Strugą oraz Jeziora Gołyńskie
18.01.2024
Wkrótce powierzchnia terenów objętych ochroną rezerwatową w województwie lubuskim zwiększy się o kolejne obszary. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim przystąpili do prac nad powiększeniem dwóch rezerwatów przyrody: Jeziora Gołyńskie oraz Nad Młyńską Strugą.
Z inicjatywy Nadleśnictwa Wymiarki, Nadleśnictwa Lipinki oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze w granice rezerwatu przyrody Nad Młyńską Strugą zostaną włączone tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy Łużyckiej oraz jej dopływu Skrody (Młyńska Struga) o łącznej powierzchni ok. 60 ha. Włączany obszar w dużej części porastają dojrzałe drzewostany liściaste tworzące zbiorowiska grądów, łęgów, buczyn oraz dąbrów, ale także dojrzałe bory z miejscowo zachowanymi okazałymi dębami i bukami. Tereny te znajdują się także w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Łęgi nad Nysą Łużycką PLH080038. Trwa wyznaczanie nowych granic i opracowanie danych przestrzennych na potrzeby projektu.
Na ostatnim etapie prac legislacyjnych znajduje się natomiast projekt zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie rezerwatu przyrody Jeziora Gołyńskie. Projekt oczekuje na uzgodnienie przez Wojewodę Lubuskiego, a następnie zarządzenie zostanie podpisane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. Projekt zakłada włączenie w obręb rezerwatu przyrody działki ewidencyjnej obejmującej wody jeziora Gołyń Mały, będącej własnością Skarbu Państwa w zarządzie Starosty Międzyrzeckiego oraz wydzieleń leśnych 142 d oraz k pozostających w zarządzie Nadleśnictwa Trzciel. W związku z powyższym jego powierzchnia wzrośnie z 3,1 na 14,88 ha (zwiększenie o 11,78 ha).
Projektowana jest także zmiana nazwy rezerwatu przyrody poprzez dodanie dedykacji imiennej w osobie Grzegorza Karcza, zmarłego wieloletniego pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, a wcześniej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, w dowód uznania za zaangażowanie w inicjatywę powiększenia rezerwatu przyrody Jeziora Gołyńskie. Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia dr Grzegorz Karcz opracował dokumentację geologiczną, florystyczną i fitosocjologiczną, uzasadniającą powiększenie, a następnie wnioskował w tej sprawie do konserwatora przyrody. Prowadził długoletnie obserwacje na terenie jezior okolic Pszczewa, a tematem jego badań, publikacji i wystąpień było siedlisko przyrodnicze 7210 torfowiska nakredowe, populacja kłoci wiechowatej Cladium mariscus, a w szczególności jej osadotwórcza rola na torfowiskach i w jeziorach. To ostatnie zagadnienie stało się także tematem jego pracy doktorskiej. Był również autorem projektu zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony rezerwatu przyrody Jeziora Gołyńskie.