W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Na nowym skwerze edukacyjnym posadzono różne drzewa

21.10.2020

W ramach Dnia Krajobrazu przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim powstał skwer edukacyjny

Na zdjęciu siedziba RDOŚ, skwerek a na nim tablice, sadzonki drzew, ławki, ptasia budka i tablica kwietna łąka

Zdarza się, że w codziennym pędzie i natłoku obowiązków nie zwracamy uwagi na otaczającą nas przestrzeń i elementy świata przyrodniczego tworzące krajobraz. W niektóre dni  w roku przyglądamy się jednak naturze wokół bardziej uważnie i tak jest w Międzynarodowym Dniu Krajobrazu obchodzonym 20 października. Celem  Dnia Krajobrazu jest poznawanie obszarów przyrodniczych a także kulturowych oraz przekazywanie wiedzy o nich uczestnikom wydarzeń organizowanych w ramach tego dnia. W tym roku motywem przewodnim tego przyrodniczego święta było „Drzewo
w krajobrazie”.

W ramach Dnia Krajobrazu przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim powstał skwer edukacyjny. Jego stworzenie było możliwe dzięki współpracy partnerów: RDOŚ, Lasów Państwowych- Nadleśnictwa Bogdaniec, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Technikum Leśnego w Starościnie, Powiatu Gorzowskiego, Miasta Gorzowa Wlkp. oraz lubuskich pszczelarzy.

20 października br. o godzinie 11:00 na skwer zawitali zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in.: Alina Jągowska- Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego - jednocześnie Wiceprzewodnicząca Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Wojciech Grochala- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Przemysław Jarosik – Dyrektor Technikum Leśnego w Starościnie, Mariusz Herbut- Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz Ewa Rawa- Lubuski Kurator Oświaty a także nadleśniczowie, samorządowcy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń.

Podczas wydarzenia zachowano wszystkie zasady związane z wymogami sanitarnymi.

Gości powitał Andrzej Korzeniowski- Regionalny Konserwator Przyrody. Następnie głos zabrał Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. W swoim wystąpieniu podziękował partnerom, którzy razem z RDOŚ współtworzyli skwer edukacyjny. Regionalny Dyrektor zaprosił szkoły oraz mieszkańców regionu do odwiedzenia nowopowstałego miejsca oraz podkreślił, że w czasie pandemii zyskuje ono dodatkową wartość.

Głos zabrał również  dyrektor Wojciech Grochala, który przedstawił rolę Lasów Państwowych w działaniach na rzecz ochrony przyrody. Alina Jągowska w krótkim przemówieniu doceniła zaangażowanie RDOŚ w Gorzowie w działalność edukacyjną z zakresu ochrony przyrody i podziękowała za dotychczasową współpracę. Ponadto kurator Ewa Rawa zapewniła, że będzie zachęcać szkoły do korzystania ze skweru. Stwierdziła, że jest to idealne miejsce  do organizowania plenerowych lekcji  z zakresu przyrody i środowiska, zwłaszcza w okresie pandemii. W imieniu pszczelarzy wypowiedział się Marek Pogorzelec, który przekazał również na skwer część drzew i krzewów kwitnących.

Głównym celem tej inicjatywy jest propagowanie ochrony przyrody w województwie lubuskim oraz wiedzy o drzewach i krzewach, które warto sadzić w przestrzeni publicznej oraz w otoczeniu budynków. Na „ptasim słupie”, który stanął na skwerze zamontowano różne rodzaje budek dla ptaków występujących w obrębie terenów zurbanizowanych. Być może już wiosną te ptasie domy znajdą swoich lokatorów. Na zagospodarowanym skwerze znalazły się także tablice edukacyjne.

Skwer edukacyjny został obsadzony roślinami miododajnymi. Są tu m.in.:, lipa warszawska, lipa rosochata, lipa drobnolistna,  amfora krzewiasta czy ewodia aksamitna.

Otwarciu skweru edukacyjnego towarzyszyło także podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim a Technikum Leśnym w Starościnie. Podpisy na porozumieniu złożyli w imieniu RDOŚ- Józef Kruczkowski oraz Przemysław Jarosik- dyrektor szkoły. Na tę okoliczność posadzono na skwerze dąb szypułkowy.  

Na zakończenie uczestnikom wydarzenia wręczono najnowsze wydawnictwa związane z tematyką przyrodniczą.

Wiosną w centralnej części skweru powstanie także „kwietna łąka” a także kolejne tablice oraz elementy edukacyjne. Tworzenie takich miejsc jest bardzo istotnym działaniem z zakresu ochrony pszczół, motyli oraz innych owadów zapylających rośliny. Ich obecność jest niezbędna dla zrównoważonego funkcjonowania środowiska przyrodniczego oraz ma ogromny wpływ na gospodarkę rolną i sadownictwo.

Stworzone przed siedzibą RDOŚ miejsce ma być przykładem nowego spojrzenia na zagospodarowanie terenów miejskich, poprzez sadzenie dużej ilości drzew i krzewów kwitnących a także innych roślin miododajnych, które zapewniają bogactwo przyrodnicze w naszym otoczeniu i tworzą zdrowy klimat przyjazny dla człowieka.

 

 

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}