Szkolenie online z procedur ocen oddziaływania na środowisko
28.10.2021
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała dwudniowe szkolenie online dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko w świetle zmian ustawy ooś. W webinarium, które odbyło się 27 i 28 października br., wzięli udział m.in. pracownicy jednostek samorządu terytorialnego.
Szkolenie pn. „Procedury ocen oddziaływania na środowisko w świetle zmian ustawy ooś” przeprowadził radca prawny Marcin Kaźmierski, z Kancelarii Ekologicznej Marcin Kaźmierski z Poznania.
Dwudniowe webinarium podzielone zostało na 5 bloków tematycznych tj.:
- zmiany w procedurze wydawania decyzji środowiskowych, które miały miejsce w latach 2020-2021;
- decyzje środowiskowe – klasyfikacja przedsięwzięcia z uwzględnieniem gospodarki odpadami, a także tematyka związana z wymaganiem uzyskania decyzji środowiskowej, gdy mamy do czynienie z rozbudową lub przebudową instalacji;
- przebieg postępowania związany z wydawaniem decyzji środowiskowej;
- udział stron społeczeństwa i organizacji ekologicznych w procedurze wydawania decyzji środowiskowej;
- wymagania dla wniosku i samej decyzji.
Wiedza zdobyta w trakcie szkolenia, ma za zadanie usprawnić proces uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach poprzez poszerzenie wiedzy pracowników administracji publicznej zajmujących się ooś, co będzie skutkować podniesieniem wartości merytorycznej wydawanych decyzji. Ponadto niniejsze szkolenie miało na celu ograniczenie ryzyka błędów w postępowaniach administracyjnych związanych z ochroną środowiska w ramach procesu inwestycyjnego.
Szkolenie skierowane było do pracowników jednostek samorządu terytorialnego, głównie gmin i powiatów z województwa lubuskiego, realizujących zadania z zakresu ocen oddziaływania na środowisko z województwa lubuskiego oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zajmujących się tematem ocen oddziaływania. Webinarium cieszyło się sporym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ponad 90 uczestników.
Szkolenie sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazanych na realizację zadania „Wsparcie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we wdrażaniu warunków ex ante oraz realizacji zobowiązań w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000”.