Liczenie nietoperzy
W dniach 10 i 11 stycznia 2020 r. policzono nietoperze zimujące w rezerwacie przyrody "Nietoperek" oraz w obszarze Natura 2000 Nietoperek PLH080003
W dniach 10 i 11 stycznia 2020 r., jak co roku, policzono nietoperze zimujące w rezerwacie przyrody „Nietoperek” oraz w obszarze Natura 2000 Nietoperek PLH080003. Kierownikiem i koordynatorem akcji liczenia nietoperzy, prowadzonej po raz kolejny przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, był dr Tomasz Kokurewicz. W liczeniu uczestniczyli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Andrzej Korzeniowski - Regionalny Konserwator Przyrody oraz dr Grzegorz Karcz - główny specjalista.
W akcji liczenia nietoperzy wzięło udział 70 osób - chiropterologów z Polski oraz 12 innych krajów, m.in. z Holandii, Niemiec, Belgii, Czarnogóry, Serbii, Słowacji, Bośni i Hercegowiny i Szkocji. Nad bezpieczeństwem osób czuwało 12 ratowników medycznych.
Podziemne fortyfikacje militarne Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) liczą ok. 32 km podziemnych korytarzy. Od 1999 roku coroczne liczenia nietoperzy prowadzone są w podziemiach w jednolitym terminie, tj. w połowie stycznia i trwają jeden dzień. Przez ostatnie 20 lat w podziemiach MRU zimowało co roku od 25-38 tysięcy tych ssaków, z 10 gatunków. Nietoperze są liczone także w wolnostojących obiektach nadziemnych, nie połączonych z ww. systemem. Od 2010 roku zimowało w nich corocznie od 200 do 400 nietoperzy, z 11 gatunków.
Wstępne wyniki tegorocznych badań informują o hibernacji rekordowej ilości, ponad 39 tyś. osobników. Na ostateczne trzeba poczekać – wraz z wnioskami zostaną przekazane w późniejszej informacji.
We wrześniu br. odbędzie się konferencja międzynarodowa chiropterologów zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z naukowcami z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego i Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz z Lasami Państwowymi i samorządami, które są właścicielami MRU. Podczas konferencji zostaną przedstawione wyniki badań z 20 minionych lat.