W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Prelekcja o lubuskich mokradłach dla uczniów szkoły średniej

21.02.2023

Choć Światowy Dzień Mokradeł obchodzimy 2 lutego, to o terenach podmokłych warto i trzeba rozmawiać jak najczęściej. Dlatego w nawiązaniu do obchodów tego dnia pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim 20 lutego br. wygłosili prelekcję w gorzowskim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, podczas której przybliżyli funkcje oraz rolę mokradeł.

W klasie w ławkach siedzi grupa kilkunastu dziewczyn i chłopców. Są odwróceni plecami. Na drugim planie przy tablicy stoją dwie kobiety i mężczyzna.

Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym są obszary podmokłe, a także gdzie w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego można znaleźć takie tereny, zwłaszcza objęte formami ochrony przyrody. Prelekcja była również okazją do przybliżenia założeń Konwencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych, w rocznicę podpisania której świętujemy Światowy Dzień Mokradeł.

Podczas krótkiego wykładu Daria Jachimowska oraz Dorota Małecka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. omówiły funkcje terenów podmokłych oraz ich wpływ na ludzi i zwierzęta. Wśród przekazanych wiadomości znalazły się m.in. informacje o tym, że już co trzeciemu gatunkowi słodkowodnemu oraz 25% wszystkich gatunków wodno-błotnych grozi wyginięcie z powodu zanikania terenów podmokłych. Są one bowiem najbardziej zagrożonym ekosystemem na Ziemi. Od 1700 roku zanikło ponad 80% wszystkich mokradeł, a tempo ich zanikania wzrasta. Od 1970 roku, na całym świecie ubyło co najmniej 35% terenów podmokłych.

Propagowanie wiedzy o mokradłach oraz potrzebie ich ochrony i odtwarzania jest bardzo ważne, podobnie jak budowanie społecznej świadomości o torfowiskach. Dlatego prowadzenie działań edukacyjnych szczególnie wśród dzieci i młodzieży może zaprocentować w przyszłości i realnie przysłużyć się do zahamowania niekorzystnych procesów, zachodzących obecnie na obszarach podmokłych. Tym bardziej, że ilość słodkiej wody jest niewielka, a mokradła dostarczają jej najwięcej. Dlatego wszystkim powinno zależeć, aby hasło Światowego Dnia Mokradeł 2023 roku: „Już czas na przywrócenie mokradeł”, zostało jak najszybciej zrealizowane.

Każdy z nauczycieli i uczniów, uczestniczących w spotkaniu, otrzymał pamiątkowy pendrive, zawierający filmowe spacery po rezerwatach województwa lubuskiego. Jeden z nich zabierze na wycieczkę do Santockiego Zakola, gdzie również znajdziemy tereny podmokłe i związane z nimi interesujące gatunki ptaków.

Na zakończenie prelekcji uczestnicy obejrzeli filmową opowieść o rzece, która zyskała miano polskiej Amazonki, czyli Narwi. Kilkudziesięciominutowy film powstał na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i ukazuje rzekę od źródeł do ujścia wraz z jej mieszkańcami oraz pozwala poczuć życiodajną moc mokradeł. Państwa również zapraszamy na ten wyjątkowy seans.

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}