W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nowa siedziba Ptasiego Azylu w Zielonej Górze już otwarta

25.05.2023

Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, działający przy Zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym, leczy skrzydlatych pacjentów od stycznia 2016 roku. Do tej pory pomógł blisko tysiącu pacjentów. Dzięki otwartemu właśnie nowemu obiektowi Azyl będzie mógł zapewnić ptakom komfortowe warunki rekonwalescencji, leczenie weterynaryjne oraz prowadzić badania naukowe.

Kontenerowy budynek otoczony drzewami.

Inwestycja ta była możliwa dzięki współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na modernizację placówki 180 tys. złotych. W takiej samej kwocie inwestycję dofinansował Urząd Miasta Zielona Góra. Jeden z trzech kontenerów został ufundowany przez Nadleśnictwo Zielona Góra.

W trzech połączonych ze sobą kontenerach znajdują się część administracyjno-socjalna Ptasiego Azylu, miejsca przeznaczone dla zwierząt, którym udzielana jest pomoc i woliera zewnętrzna dla ptaków.

W uroczystym otwarciu nowej siedziby uczestniczyli m.in. prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski- rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Leszek Jerzak z Instytutu Nauk Biologicznych, Janusz Kubicki- Prezydent Zielonej Góry, Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Rafał Ozimiński- Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pracownicy Azylu i zaproszeni goście.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim od wielu lat współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Zielonej Górze, m.in. co roku dofinansowując działalność placówki.

W nowych pomieszczeniach Azylu są już pierwsi pacjenci, jak np. czapla siwa czy pisklę sroki. Warto dodać, że ośrodek ma bardzo dużo pracy przez cały rok, jednak wiosna zawsze jest szczególnie pracowita. Wpływ mają na to również „porwania” młodych paków przez ludzi, którzy czasami błędnie oceniają, że zwierzęta potrzebują pomocy. Dlatego warto w tym miejscu podkreślić, że przed przystąpieniem do działania, należy się dokładnie upewnić, czy w danej sytuacji są one po prostu konieczne.

W województwie lubuskim brakuje ośrodków, zajmujących się leczeniem ptaków. Dlatego do Azylu w Zielonej Górze trafiają ptaki z całego regionu Żar, Żagania, Nowej Soli czy Słubic, lecz głownie z Zielonej Góry i ościennych gmin. Bez wątpienia nowy obiekt przysłuży się ochronie przyrody i pomoże ptakom w szybkim powrocie do natury.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}