Jesienne spacery krajobrazowe
14.10.2020
20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą szlaków przyrodniczo-turystycznych w rezerwatach przyrody w województwie lubuskim.
Otaczająca nas przestrzeń, często wyróżniająca się charakterystycznymi cechami przyrodniczymi, topograficznymi czy historycznymi, to właśnie krajobraz. Aby zwrócić uwagę na jego piękno i potrzebę ochrony z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Od 2017 roku za sprawą Rady Europy zyskał on ogólnoświatowy wymiar, stając się Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.
Tradycją obchodów tego dnia stała się organizacja przez GDOŚ, regionalne dyrekcje ochrony środowiska oraz inne grupy społeczne „spacerów krajobrazowych”. Ich celem jest poznanie obszarów przyrodniczych, a także kulturowych oraz przekazanie wiedzy o nich uczestnikom spacerów. W tym roku ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa wydarzenia z udziałem wielu osób, w trosce o bezpieczeństwo, są odwoływane.
Zachęcamy jednak do organizacji spacerów indywidualnych lub w gronie najbliższych. Województwo lubuskie poprzez swoje walory przyrodnicze staje się idealnym miejscem do odbywania pieszych wędrówek. Blisko 50% naszego regionu to lasy i drzewa tam rosnące, które mają ogromne znaczenie dla różnorodności biologicznej, klimatu, a także posiadają cenne właściwości zdrowotne, co w dobie COVID 19 ma ogromne znaczenie.
W Lubuskiem jest 67 rezerwatów przyrody i to właśnie one mogą stać się kierunkiem jednego ze spacerów krajobrazowych. Nadzór nad rezerwatami sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Należy jednak pamiętać, że w rezerwatach możemy poruszać się jedynie w przypadku, gdy zostały one udostępnione turystycznie. Lista 22 rezerwatów z wytyczonymi szlakami pieszymi znajduje się poniżej.
Tematem głównym tegorocznego Dnia Krajobrazu jest drzewo w krajobrazie. Większość lubuskich rezerwatów na leśny charakter, a niektóre z nich drzewa mają w samej nazwie. Wśród tych, po których możemy spacerować wyznaczonym szlakiem jest m.in. Buczyna Szprotawska, będąca częścią Borów Dolnośląskich. Rezerwat obejmuje obszar starego lasu bukowego w wieku 190–200 lat o charakterze zbliżonym do naturalnego. Interesującym zjawiskiem jest również występowanie lip, tworzących lite skupiska. Wśród zwierząt na szczególną uwagę zasługuje popielica, znajdująca się w polskiej „Czerwonej Księdze Zwierząt”.
Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa to kolejny rezerwat, w którym to właśnie buki są głównym przedmiotem ochrony. Wyróżniono tu m.in. siedliska takie jak kwaśna buczyna niżowa czy żyzna buczyna niżowa. Obszar rezerwatu stanowi ciągły pas drzewostanu po obu stronach rzeki Santoczna, o łącznej długości ok. 5 km. Na dnie wąwozu w malowniczych zakolach występują płaty skrzypu olbrzymiego, rzadkiej na niżu rośliny górskiej.
Kolejnym rezerwatem jest Dębowa Góra, którego teren jest silnie pofałdowany z wieloma ciekawymi wąwozami i jarami. Celem ochrony jest dobrze zachowany fragment grądu środkowoeuropejskiego na krawędzi doliny. Gatunkiem panującym jest dąb szypułkowy z domieszką graba zwyczajnego i lipy drobnolistnej.
Wśród innych rezerwatów ze starym drzewostanem można wymienić: Buczynę Łagowską w gminie Łagów Lubuski i Sulęcin, Uroczysko Węglińskie w gminie Brody i Gubin czy Santockie Zakole w gminie Deszczno.
Rezerwaty przyrody to tylko niektóre z pięknych przyrodniczo miejsc, do których można udać się na jesienny spacer, a także odwiedzać je przez cały rok. Swoimi urokami kuszą także obszary Natura 2000 czy parki krajobrazowe, których mamy w regionie 8. Dlatego korzystajmy z licznych szlaków turystycznych pieszych i rowerowych oraz przyrodniczo-edukacyjnych wyznaczanych przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska.
Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim z wyznaczonymi szlakami pieszymi:
- Lemierzyce- powiat: sulęciński, gmina: Słońsk
- Czarna Droga- powiat: międzyrzecki, gmina: Trzciel
- Nietoperek- powiaty: międzyrzecki, świebodziński, gminy: Międzyrzecz, Lubrza
- Kręcki Łęg- powiat: świebodziński, gmina: Zbąszynek
- Santockie Zakole- powiat: gorzowski, gmina: Deszczno
- Dolina Ilanki- powiat: sulęciński, gmina: Torzym
- Lubiatowskie Uroczyska- powiat: strzelecko-drezdenecki, gmina: Drezdenko
- Dolina Postomii- powiat: sulęciński, gmina: Słońsk
- Nad Młyńską Strugą- powiat: żarski, gmina: Łęknica, Przewóz
- Gorzowskie Murawy- powiat: gorzowski, gmina: Gorzów Wielkopolski
- Buczyna Szprotawska- powiat: żagański, gmina: Szprotawa
- Dębowa Góra- powiat: gorzowski, gmina: Bogdaniec
- Annabrzeskie Wąwozy- powiat: nowosolski, gmina: Bytom Odrzański
- Buczyna Łagowska- powiaty: sulęciński, świebodziński, gminy: Łagów, Sulęcin
- Bażantarnia- powiat: nowosolski, gmina: Otyń
- Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa- powiaty: strzelecko-drezdenecki, gorzowski, gminy: Zwierzyn, Strzelce Krajeńskie, Santok
- Dębowiec- powiat: krośnieński, gmina: Gubin
- Nad Jeziorem Trześniowskim- powiat: świebodziński, gmina: Łagów
- Pawski Ług- powiat: świebodziński, gmina: Łagów
- Radowice- powiat: zielonogórski, gminy: Trzebiechów, Sulechów
- Uroczysko Węglińskie- powiaty: krośnieński, żarski, gminy: Brody, Gubin
- Wrzosiec- powiat: żarski, gmina: Lipinki Łużyckie