W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

06.06.2022

„Tylko jedna Ziemia”- to hasło tegorocznych obchodów tego przyrodniczego święta. Wybrany motyw przewodni ma nas skłonić do refleksji nad koniecznością wzmożonej troski o Ziemię, jako jedynego możliwego miejsca do życia dla nas i przyszłych pokoleń.

Na samej górze napis: Światowy Dzień Ochrony Środowiska, poniżej grafika przedstawiająca połowę kuli ziemskiej, na niej po lewej stronie budynki, samochód i rower, po prawej stronie wilk, dwa drzewa, wiatrak oraz ptak. Na kuli ziemskiej napis 5 czerwca 2022.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. 5 czerwca świętowaliśmy ten dzień już po raz 50.

Na co dzień nasza planeta oraz my sami mierzymy się z problemami bezpośrednio dotyczącymi ochrony środowiska, są to m.in. zmiany klimatu, zagrożenia różnorodności biologicznej, zanieczyszczenie powietrza i miliony ton odpadów- to niezmiennie dowody na to, że nasza Ziemia jest w ciągłym stanie zagrożenia. Światowy Dzień Ochrony Środowiska jest okazją do zastanowienia się, czy przyjęte strategie i sposoby na uleczenie naszej planety są słuszne i czy mają realny wpływ na poprawę stanu środowiska.

Ważną rolę w prowadzeniu systemowych działań, mających na celu rozważne zarządzanie ochroną przyrody są regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Do kompetencji tych instytucji należy m.in. tworzenie oraz likwidowanie from ochrony przyrody, przeprowadzanie ocen oddziaływania przedsięwzięć oraz uczestnictwo w strategicznych ocenach oddziaływania inwestycji na środowisko.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim uzgadnia oraz opiniuje około tysiąca inwestycji rocznie. Są to m.in. przedsięwzięcia związane z inwestycjami liniowymi, budową farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych. W prowadzonych postępowaniach RDOŚ współpracuje ściśle z właściwymi miejscowo dla określonego przedsięwzięcia samorządami. Wypracowując rozwiązania najbardziej korzystne dla środowiska naturalnego.

Ponadto regionalne dyrekcje prowadzą postępowania administracyjne i wykonują inne zadania wynikające z ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.

Do kompetencji RDOŚ należy także wydawanie decyzji derogacyjnych na odstępstwa od zakazów obejmujących gatunki objęte ochroną. Dzięki czemu możliwe jest zarządzanie zasobami przyrodniczymi w sposób kontrolowany, a także wypracowywanie kompromisu polegającego na poszanowaniu środowiska przy jednoczesnym prowadzeniu różnorakiej działalności przez człowieka.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zarządza blisko 80 obszarami Natura 2000 oraz 67 rezerwatami przyrody. Rezerwaty są powoływane na mocy aktów prawa miejscowego w postaci zarządzeń regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Dla obszarów Natura 2000 oraz rezerwatów przyrody tworzy się plany zadań ochronnych oraz plany ochrony, określające przedmioty ochrony oraz działania, które należy podjąć w celu skutecznej ochrony określonych terenów. RDOŚ ustanawia również strefy ochrony ostoi zwierząt, roślin oraz grzybów objętych ochroną gatunkową. W województwie lubuskim powołano blisko 200 stref przeznaczonych dla zachowania biotopów lęgowych takich gatunków jak: bielik, rybołów, kania czarna i ruda oraz sokół.

Dodatkowo od ponad 12 lat RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim realizuje zadania związane z ochroną ptaków drapieżnych i ich siedlisk. Podejmowane działania dotyczą najrzadszych gatunków, głównie rybołowa. W Lubuskiem występuje bowiem blisko 30 procent całej krajowej populacji tego gatunku. Do wiodących metod ochrony czynnej należy budowa sztucznych miejsc lęgowych, zachowanie starodrzewi w lasach oraz działalność edukacyjna.

RDOŚ w Gorzowie Wlkp. realizuje zatem zadania z zakresu zarządzania ochroną przyrody, kontroli procesu inwestycyjnego oraz przekazywania informacji o środowisku na obszarze województwa lubuskiego.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to również dobra okazja, aby podkreślić, iż oprócz działań powziętych przez rządy, instytucje takie jak regionalne dyrekcje ochrony środowiska czy organizacje międzynarodowe, ważne są działania indywidualne podejmowane przez każdego z osobna. Odpowiedzialna postawa względem środowiska przyrodniczego, ekonomiczne wykorzystywanie zasobów, niemarnowanie żywności- to wszystko działania niezbędne w walce z zagrożeniami dla Ziemi.

{"register":{"columns":[]}}