W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wyjazd szkoleniowy pracowników RDOŚ

11.06.2024

Od ponad pół wieku, 5 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Tegoroczna kampania koncentrowała się na zagadnieniach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę. „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją (#GenerationRestoration)” to hasło przewodnie obchodów w 2024 roku. Z okazji tego święta pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym.

Grupa kilkudziesięciu osób pozuje do zdjęcia przed budynkiem ośrodka muzealno-edukacyjnego w Słońsku.

Pierwsza część narady szkoleniowej obyła się w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty" w Słońsku. W nowoczesnym ośrodku znajduje się osiem tematycznych sal wystawowych, które przy użyciu interaktywnych narzędzi przybliżają informacje dotyczące Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz jego mieszkańców. W jednej z nich zwiedzający mają możliwość wziąć udział w wirtualnym locie balonem nad terenem parku, a w innej „przepłynąć” łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach. To tylko część atrakcji, które czekają zarówno na młodszych, jak i starszych miłośników przyrody.

Zwiedzanie interaktywnej wystawy przez pracowników RDOŚ, poprzedziło spotkanie z Maciejem Mazurczakiem - dyrektorem Ośrodka, który opowiedział o Parku Narodowym „Ujście Warty”, przedstawiając jego oblicza w różnych porach roku. Przedstawiciele RDOŚ poznali także historię budowy Ośrodka, jego początków oraz sposobu funkcjonowania na co dzień.

Drugą częścią narady szkoleniowej była wizyta na farmie wiatrowej w Górzycy, oprócz pracowników RDOŚ uczestniczyli w niej włodarze Gminy Górzyca – wójt gminy Tomasz Stupienko, jego zastępca oraz Przewodniczący Rady Gminy, a także osoby reprezentujące firmę EDF Renewables. W skład farmy wiatrowej Górzyca-Radówek wchodzi 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 24MW. Farma jest w stanie wyprodukować energię elektryczną, która pozwoli zaopatrzyć około 40 tysięcy gospodarstw domowych. Podczas prezentacji przedstawiciele firmy EDF Renewables, zajmującej się energią odnawialną, która była inwestorem tego przedsięwzięcia, opowiedzieli o procesie inwestycyjnym, rozwiązaniach technologicznych oraz bieżącym funkcjonowaniu farmy. Pracownicy RDOŚ mieli możliwość wejść do wnętrza turbiny, z bliska przyjrzeć się jej elementom składowym oraz porozmawiać z osobami, które zajmują się obsługą farm wiatrowych. Wymiana wiedzy oraz doświadczeń jest niezwykle cenna i może zostać wykorzystana przy prowadzeniu m.in. postępowań z zakresu ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko oraz dokumentów o charakterze planistycznym.  

Wyjazd zorganizowany 7 czerwca br. z inicjatywy Michała Bielewicza - p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oprócz charakteru szkoleniowego miał także wymiar integracyjny. Oprócz obecnych pracowników w spotkaniu szkoleniowo-integracyjnym wzięli udział także emerytowani oraz byli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, a zwłaszcza pracownicy którzy zaangażowani byli w tworzenie urzędu na przełomie lat 2007 i 2008.

Przedmiotowa narda szkoleniowa była również doskonałą okazją dla przekazania przez dyrektora RDOŚ gratulacji oraz serdecznych podziękowań za niezwykłe zaangażowanie i poświęcenie dla wszystkich pracowników urzędu za ich osobisty wkład na rzecz realizacji idei zrównoważonego rozwoju regionu oraz ochronę wartości przyrodniczych i środowiskowych woj. lubuskiego.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}