Podsumowanie współpracy z ENEA Operator na rzecz ochrony rybołowa w woj. lubuskim
06.12.2021
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim od ponad dziesięciu lat realizuje działania w ramach strategii ochrony rybołowa na terenie województwa lubuskiego. Jednym z partnerów RDOŚ w tym projekcie jest ENEA Operator Sp. z o.o. Podczas spotkania z Markiem Rusakiewiczem- prezesem zarządu spółki podsumowano dotychczas zrealizowane zadania i planowano kolejne działania w zakresie ochrony rybołowa, a także poruszono zagadnienia związane z rozwojem energetyki ze źródeł odnawialnych.
W Polsce rybołów jest gatunkiem skrajnie zagrożonym, objętym ścisłą ochroną gatunkową i wymagającym podejmowania ochrony czynnej. Podkreślić należy, że w cały kraju gniazduje zaledwie około 30 par lęgowych, natomiast w województwie lubuskim 10 par, co stanowi około 30% populacji krajowej. A zatem skuteczna ochrona rybołowa w naszym regionie ma ogromne znaczenie dla zachowania całej populacji w kraju. Jednym ze sposób ochrony czynnej jest montaż platform lęgowych pod gniazda dla rybołowów na czynnych słupach energetycznych wysokiego napięcia. Zadanie to, od ponad 6 lat realizowane jest wspólnie przez RDOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz spółkę ENEA Operator.
Podczas spotkania z Markiem Rusakiewiczem- prezesem zarządu spółki podsumowano efekty współpracy, trwającej od 2015 roku. W wyniku podpisanego wtedy porozumienia energetycy zamontowali na Ziemi Lubuskiej kilkanaście platform lęgowych. ENEA Operator zaangażowała się również w zakończony niedawno projekt Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pn. „Działania edukacyjne w ochronie rybołowa”. W ramach prowadzonych działań na skwerze edukacyjnym przed siedzibą RDOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz na terenie Nadleśnictwa Międzyrzecz ustawione zostały tablice edukacyjne, informujące o stanie ochrony, zagrożeniach i biologii rybołowa oraz sposobach jego czynnej ochrony.
W ramach przedmiotowego projektu wydany został również album fotograficzny pt. Orły, kanie i rybołowy. Majestat i Piękno Ziemi Lubuskiej. Na ponad stu stronach publikacji ukazało się blisko 80 fotografii prezentujących ptaki drapieżne uchwycone na terenie województwa lubuskiego. Podczas spotkania autor publikacji - Michał Bielewicz, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000, uroczyście przekazał album prezesowi firmy Enea Operator - Markowi Rusakiewiczowi, w podziękowaniu za dotychczasową współpracę i zaangażowanie na rzecz ochrony zagrożonych gatunków ptaków.
Omawiano również kwestie związane z możliwością zamontowania w przyszłości kamery przy jednym z gniazd. Umożliwiłaby ona streaming obrazu z gniazda i obserwowanie rybołowów „na żywo”. Spotkanie obejmowało również dyskusję na temat najważniejszych inwestycji energetycznych realizowanych na terenie woj. lubuskiego, ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć wdrażanych w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 oraz planowanych do realizacji przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii.