W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podsumowanie projektu „Działania edukacyjne w ochronie rybołowa”

22.10.2021

Rybołów jest gatunkiem pod wieloma względami wyjątkowym. W województwie lubuskim liczebność populacji tego ptaka drapieżnego jest zmienna i w różnych latach wynosi od 2 do 8 par lęgowych. W celu zwiększania wiedzy na temat tego gatunku realizowano projekt pn. „Działania edukacyjne w ochronie rybołowa”. Jego podsumowanie miało miejsce 22 października 2021 roku w siedzibie Nadleśnictwa Międzyrzecz.

Grupa osób z maseczkami ochronnymi na twarzach siedząca w sali. Mężczyzna w mundurze leśnika stoi i przemawia.

Projekt realizowany był wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Ligę Ochrony Przyrody Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, a współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, ENEA Operator S.A. i Lasów Państwowych. W ramach prowadzonych działań na skwerze edukacyjnym przed siedzibą RDOŚ w Gorzowie ustawiona została tablica edukacyjna, informująca o stanie ochrony, zagrożeniach i biologii rybołowa oraz sposobach jego czynnej ochrony, realizowanej od 11 lat na terenie województwa lubuskiego przez RDOŚ w Gorzowie.

W ramach projektu wydany został również album fotograficzny pt. Orły, kanie i rybołowy. Majestat i Piękno Ziemi Lubuskiej. Na ponad stu stronach publikacji ukazało się blisko 80 fotografii prezentujących ptaki drapieżne uchwycone na terenie województwa lubuskiego przez Michała Bielewicza. Autor zdjęć to pasjonat przyrody oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. Podczas spotkania opowiedział o kulisach pracy nad albumem fotograficznym.

W publikacji oprócz interesujących kadrów, na których uwieczniono m.in. orliki krzykliwe, bieliki, kanie rude i czarne oraz rybołowy, znalazły się także informacje o tych gatunkach, ich charakterystyce, miejscach występowania oraz zwyczajach. Czytelnik może zapoznać się również z prowadzonymi działaniami, których celem jest ochrona ptaków drapieżnych w województwie lubuskim.

W spotkaniu, które odbyło się 22 października br. w siedzibie Nadleśnictwa Międzyrzecz wzięli udział m.in. Paweł Sałek- doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, dr Andrzej Korzeniowski-Regionalny Konserwator Przyrody, dr Piotr Grochowski- z Zarządu Okręgowego LOP w Gorzowie, Mariusz Herbut- Prezes Zarządu WFOŚiGW, Ireneusz Madej- Zastępca Prezesa WFOŚiGW, prof. dr hab. Leszek Jerzak- Przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Krzysztof Sielecki- Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinie, Remigiusz Lorenz- Burmistrz Międzyrzecza,  Alina Jągowska- Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Wojciech Pawliszak- Łowczy Okręgowy PZŁ w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawiciele nadleśnictw. Oficjalne podsumowanie projektu i promocja albumu fotograficznego wpisały się również w tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}