W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Transgraniczne rozmowy o wilku

29.04.2021

Dziko żyjące gatunki zwierząt w czasie swoich wędrówek nie zważają na międzypaństwowe granice. Taka sytuacja ma również miejsce w przypadku wilków, których liczebność wzrasta na pograniczu Brandenburgii i Saksonii oraz województwa lubuskiego, co przyczyniło się do rekolonizacji obszarów, na których historycznie gatunek ten występował.

Grafika przedstawiająca zielone kontury niedźwiedzia, wilka, rysia i borsuka nałożone na siebie. Oraz napisy: LIFE EuroLargeCarnivores oraz „Wirtualny warsztat dotyczący transgranicznej wymiany wiedzy o wilkach między Niemcami i Polską”

Skuteczna ochrona wilków powinna być zatem realizowana na poziomie międzynarodowym. W celu wymiany doświadczeń oraz wzmocnienia istniejących kontaktów i budowania nowych 28 kwietnia br. odbyło się spotkanie online pn. „Wirtualny warsztat dotyczący transgranicznej wymiany wiedzy o wilkach między Niemcami i Polską”.

Przepływ informacji oraz współpraca ukierunkowana na potrzeby regionalne mogą być bowiem bardzo pomocne w prowadzeniu działań związanych z ochroną populacji tego drapieżnika oraz w sytuacjach konfliktowych na linii człowiek—wilk.

Celem polsko-niemieckiego wirtualnego spotkania było również przedstawienie informacji dotyczących sposobów wypłaty odszkodowań oraz działań zabezpieczających przed szkodami wyrządzanymi przez wilki po obu stronach granicy. Porównano procedury obowiązujące w Niemczech i Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Tomasz Kozłowski- Główny Specjalista ds. szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione oraz Kamila Strzesak- Starszy inspektor ds. ochrony przyrody. Tomasz Kozłowski w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienia dotyczące monitorowania szkód powodowanych przez wilki. W tym m.in. kwestie formalności związanych z procedurą przyznania odszkodowania za szkody, działań prewencyjnych oraz statystyki w zakresie liczby szkód oraz wypłaconych odszkodowań na terenie województwa lubuskiego.

W wirtualnym warsztacie zorganizowanym przez WWF Polska w ramach Projektu LIFE EuroLargeCarnivores uczestniczyło około 30 osób z Polski i Niemiec. Projekt ten ma na celu minimalizację konfliktów z dużymi drapieżnikami poprzez ułatwienie dialogu między zainteresowanymi stronami i promowanie współpracy transgranicznej.

{"register":{"columns":[]}}