W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nowe rezerwaty przyrody na terenie województwa lubuskiego

09.12.2024

„Torfowisko Ustronie” oraz „Brekinie koło Broniszowa” to dwa nowe rezerwaty przyrody, które zostaną utworzone w pierwszej kolejności w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Tym samym w województwie lubuskim liczba rezerwatów wzrośnie do 71. Na powołanie czeka jeszcze dziewięć obiektów, które zostaną utworzone w przyszłym roku.

Po lewej stronie fragment gałęzi z zielonymi liśćmi i białymi kwiatami. Po prawej stronie kępy trawy w tle drzewa liściaste i iglaste.

Pierwszy z rezerwatów, czyli „Torfowisko Ustronie”, ma powierzchnię 6,59 ha i znajduje się na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec. Celem ochrony jest tutaj zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe mozaiki siedlisk torfowiskowo-bagiennych i leśnych wraz z kształtującymi je procesami torfotwórczymi oraz stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Projektowany rezerwat przyrody obejmuje niewielki, ale bardzo cenny w północnej części województwa lubuskiego, teren koncentracji mozaiki zbiorowisk roślinności torfowiskowo-bagiennej stanowiącej płaty siedlisk przyrodniczych 7110 Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe) i 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska. Badania na przedmiotowym obiekcie zostały po raz pierwszy przeprowadzone w 1996 roku przez Pracownię Ochrony Przyrody Lubuskiego Klubu Przyrodników.

Uroczyste otwarcie „Torfowisko Ustronie” planowane jest przez Nadleśnictwo Bogdaniec 16 grudnia 2024 roku w 100-lecie Lasów Państwowych.

„Brekinie koło Broniszowa” o powierzchni 19,09 ha to drugi z rezerwatów. Położony w Nadleśnictwie Nowa Sól obiekt, chroni stanowiska występowania jarzębu brekinii Sorbus torminalis, ze względu na jego szczególne wartości przyrodnicze i naukowe. Stwierdzone na terenie rezerwatu stanowisko jest jednym z największych w województwie lubuskim skupisk jarzębu brekinii Sorbus torminalis - drzewa objętego ścisłą ochroną gatunkową. Zinwentaryzowano tutaj, liczną jak na warunki polskie, populację 20 starych drzew o obwodach od 54 do 178 cm. Obiekt ten jest istotny z punktu widzenia wzmocnienia ochrony populacji brekiniii, a także z uwagi na objęcie ochroną tworów i składników przyrody, które w obecnej sieci rezerwatów przyrody województwa lubuskiego są niedostatecznie reprezentowane.

Utworzenie rezerwatu „Brekinie koło Broniszowa” zbiega się z rocznicą 100-lecia ochrony rezerwatowej na terenie obecnego województwa lubuskiego, kiedy to w 1924 roku powstał pierwszy na tym terenie rezerwat, chroniący również skupisko brekinii koło Bledzewa. Zarządzenia w sprawie powołania dwóch nowych rezerwatów zostały podpisane 9 grudnia 2024 roku przez Michała Bielewicza Zastępcę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim - Regionalnego Konserwatora Przyrody. Trzecie podpisane zarządzenie dotyczyło powiększenia rezerwatu przyrody Torfowisko Linkowo.

Na początku przyszłego roku zostanie powołanych kolejnych dziewięć rezerwatów: Pamięcińskie Lasy Zboczowe, Lasy Źródliskowe nad Obrą koło Zemska, Rosiczkowe Torfowisko Andromedy, Dolina Czerwonego Potoku, Torfowisko Pliszka, Bukowe Uroczysko, Las Nadodrzański, Bobrowisko, Ruskie Stawy.

Łączna powierzchnia rezerwatów utworzonych w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych na terenie województwa lubuskiego będzie wynosiła 827,61 ha.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}