W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Konferencja naukowa „Nowoczesne technologie w przemyśle”

26.11.2021

Kierunki zmiany branży energetycznej i informatycznej oraz inżyniera wytwarzania i konstrukcje maszyn to bloki tematyczne konferencji naukowej „Nowoczesne Technologie w Przemyśle”. Partnerem wydarzenia zorganizowanego na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Grafika przedstawia błękitne ikony w kształcie sześciokątów na szarym tle. W środku ikon białe rysunki kół zębatych, żarówki, kasku, śrubokręta, chmury, mapy świata, schematów graficznych. Na środku napis: Międzynarodowa konferencja „Nowoczesne technologie w przemyśle” Gorzów Wielkopolski, 24-26 listopada 2021 roku. Poniżej napis Partnerzy. U dołu logo Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. (zielony liść) oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (otwarta książka i litery alfa i omego, nad nią głowa orła).

W czasie trzydniowej konferencji wystąpili prelegenci z polskich uczelni oraz goście z Niemiec i Ukrainy. Referat na temat „Uwarunkowań środowiskowych inwestycji w odnawialne źródła energii oraz struktury OZE w województwie lubuskim” wygłosił Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Współcześnie technologia dąży do tworzenia oraz wprowadzania rozwiązań nie tylko ekonomicznych, ale i ekologicznych. Dobrym przykładem jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Właśnie kierunkom zmiany branży energetycznej poświęcona była jedna z sesji plenarnych konferencji. Oprócz wysłuchania prezentacji uczestnicy wydarzenia mogli również zwiedzić farmę fotowoltaiczną w Witnicy. Zagadnienia te są niezwykle istotne w kontekście dążenia do osiągnięcia w niedalekiej przyszłości naturalności energetycznej.

W jednym z bloków tematycznych omawiano także zagadnienia z zakresu automatyzacji i cyfryzacji, a także zastosowania algorytmów oraz analiz w procesie planowania oraz produkcji. Nowoczesne technologie są szansą zmodernizowania stosowanych obecnie procesów produkcyjnych, dzięki czemu  mogą one stać się bardziej efektywne. Ich kolejnym atutem jest możliwość wprowadzenia zastosowań, umożliwiających  prowadzenie zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem dla środowiska.

Technologiczną ciekawostką zaprezentowaną podczas pierwszego dnia był pies-robot. Koncepcja ta jest rozwijana już od kilku i wciąż znajduje nowe zastosowania. Obecnie takie roboty są wykorzystywane m.in. do zdalnego monitorowania infrastruktury energetycznej lub placów budowy, zbierania danych czy poszukiwania osób zaginionych.

Dzięki takim konferencjom naukowym możliwa jest wymiana doświadczeń i nowych idei. Przepływ informacji pozwala szybciej opracowywać rozwiązania problemów, z którymi musi mierzyć się współczesny świat. Współpraca międzynarodowa jest szczególnie istotna w kontekście dziedzin, funkcjonujących ponad granicami, a takim obszarem jest właśnie ekologia.

Materiały

Prezentacja Fotowoltaika. Droga do zielonej energii
Prezentacja​_Fotowoltaika​_Droga​_do​_zielonej​_energii.pdf 2.47MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}