Spotkanie dotyczące nietoperzy
17.07.2024
Pracownicy Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 wzięli udział w spotkaniu z doktorem Andrzejem Kepelem – Przewodniczącym Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Spotkanie zostało zorganizowane 15 lipca 2024 roku w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, na zaproszenie Michała Bielewicza – p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Celem spotkania było poszerzenie wiedzy w zakresie ochrony nietoperzy, w szczególności poznania praktyk właściwego postepowania z tymi ssakami, w przypadkach zasiedlenia przez nie obiektów mieszkalnych, znalezienia ich w mieszkaniu, bądź na prywatnej posesji niekiedy pogryzionych przez zwierzęta domowe.
Prezentacja zagadnienia obejmowała także tematy dotyczące: zakresu zbierania informacji podczas przyjmowania zgłoszenia, sposobów zabezpieczania, udzielenia pomocy weterynaryjnej oraz sposobów postepowania, w przypadkach bliskiego kontaktu z nietoperzem. W tym m.in. w jaki sposób go napoić i przechować, tak aby bezpiecznie opuścił pomieszczenie, do którego wleciał i więcej do nie powrócił, np. ze względu na późniejsze zabezpieczenie okien moskitierą.
Zdobyta wiedza dotyczyła również rodzajów interwencji, które są odmienne, w przypadku kiedy mamy do czynienia z jednym osobnikiem, a kiedy z całym zgrupowaniem nietoperzy. Omówione zostały również podstawy prawne zawarte w ustawie z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody oraz rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, które wymieniają zakazy obowiązujące wobec gatunków chronionych zwierząt, jakimi objęte są wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce, o których informowane są osoby zgłaszające napotkane osobniki nietoperzy. Dr inż. Andrzej Kepel przekazał materiały dydaktyczne, publikację, pt. „Jak postępować z nietoperzami – Poradnik dla straż gminnych i miejskich” (Marta Kepel, Andrzej Kepel, Poznań 2024) oraz folder pt. „Pod jednym dachem z nietoperzami” (Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”).
Powyższe materiały edukacyjne dostępne są również w formie PDF na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra - Publikacje.