Wzmocnienie ochrony rezerwatów przyrody w województwie lubuskim dzięki nowym dokumentacjom planów ochrony
05.11.2024
Jesienią br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim odebrała od wykonawców dokumentacje planów ochrony dla rezerwatów przyrody „Zacisze”, „Przygiełkowe Moczary”, „Wrzosiec” oraz Oceny stanu zachowania gatunków i zbiorowisk roślinnych rezerwatów przyrody „Torfowisko Osowiec” i „Jezioro Ratno”.
Podstawowym celem sporządzenia planów ochrony rezerwatów „Zacisze”, „Przygiełkowe Moczary” i „Wrzosiec” jest określenie działań niezbędnych dla skutecznej realizacji celu ochrony przyrody rezerwatów przyrody, poprzez zaplanowanie stosownych środków ochrony.
Dwa rezerwaty, tj. „Zacisze” i „Przygiełkowe Moczary” posiadały zadania ochronne (ZO) ustanowione Zarządzeniami: Nr 11/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 7 czerwca 2018 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Zacisze” oraz nr 12/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 12 czerwca 2018 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Przygiełkowe Moczary”. Jednak ich okres obowiązywania obejmował lata 2018-2022. W związku z czym obecnie konieczne jest sporządzenie aktu prawnego, w celu zachowania trwałości ochrony przyrody obiektu na podstawie planu ochrony. Dla rezerwatu „Wrzosiec” plan ochrony ustanowiony Rozporządzeniem Nr 15 Wojewody Lubuskiego z 26 marca 2004 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony Rezerwatu Przyrody "Wrzosiec", obowiązywał 20 lat tj. do końca 2023 roku, w związku z czym konieczne było sporządzenie nowego aktu prawnego w tym zakresie.
Przeprowadzone na zlecanie RDOŚ w Gorzowie Wlkp. monitoringi stanu ochrony cennych siedlisk przyrodniczych oraz wybranych gatunków roślin w rezerwatach przyrody Jezioro Ratno i Torfowisko Osowiec, stanowią nie tylko wypełnienie obowiązku wynikającego z obowiązujących planów ochrony, ale przede wszystkim są bardzo istotnym źródłem informacji o kondycji i trendach zachodzących zmian w obrębie siedlisk przyrodniczych zależnych od wód, w kontekście zachodzących w ostatnich latach dynamicznych zmian klimatycznych.
Zadanie współfinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach umowy „Ochrona bioróżnorodności i wartości przyrodniczych rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 województwa lubuskiego”.