W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy projektowej

29.11.2021

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii oraz województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego spotkali się w miejscowości Wandlitz. Województwo lubuskie reprezentowali Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Celem narady była wymiana informacji o aktualnych zadaniach w zakresie współpracy transgranicznej oraz ustalenie propozycji współpracy i wspólnych projektów na lata 2021-2027.

Ściana złożona z cegieł, na niej napis: Barnim Panorama Naturparkzentrum Agrarmuseum Wandlitz. Powyżej napis: Polsko-niemieckie spotkanie w Brandenburgii

Podczas spotkania omówiono następne kroki realizacji Programu współpracy na lata 2020-2025. Wskazano także działania potwierdzone do realizacji w 2022 roku. Uczestniczący w naradzie Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przedstawił propozycje tematów do współpracy na najbliższe pięć lat.

Były to m.in.:

  • kontynuacja współpracy w zakresie ochrony rybołowa i innych ptaków szponiastych;
  • współpraca w zakresie zwalczania gatunków inwazyjnych;
  • współpraca i wymiana doświadczeń w dziedzinie reintrodukcji dropia w Lubuskiem i Brandenburgii;
  • wymiana doświadczeń w zakresie wpływu Odnawialnych Źródeł Energii na środowisko naturalne;
  • współpraca dotycząca ochrony wilka na pograniczu polsko-niemieckim.

Strona niemiecka zawnioskowała o wspólne działania związane z ochroną owadów, rolnictwem ekologicznym oraz eko-turystyką. Ważnym zagadnieniem w ujęciu transgranicznym jest także wymiana doświadczeń i informacji związanych z ochroną siedlisk i gatunków chronionych.

Dyskutowano również nad potrzebą częstszych spotkań i możliwością wspólnych działań i projektów realizowanych w oparciu o programy wsparcia Unii Europejskiej, w tym Interregu i programów środowiskowych na lata 2021-2027.

Ostateczny zakres współpracy w latach 2021-2027 zostanie określony w I kwartale 2022 roku. Uzgodniono, że kolejne spotkanie- konferencja związana z ochroną rybołowa na pograniczu polsko-niemieckim odbędzie się w województwie lubuskim w II kwartale 2022 roku. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}