W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Obchody Dnia Krajobrazu 2023

03.11.2023

Tegoroczne hasło Dnia Krajobrazu brzmiało: „Doceń lokalność!”. W związku z tym w ramach obchodów tego święta skupiano się na tym, co znajduje się właściwie na wyciągnięcie ręki. RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim również świętował Dzień Krajobrazu.

Leśny krajobraz. W centralnej części lekko nachylona ścieżka, po lewej stronie drzewa rosnące na niewielkiej skarpie. Po prawej stronie jezioro.

Pierwszą odsłoną tego święta było spotkanie pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Piotrem Charą. Przyrodnikiem, fotografem, pasjonatem przyrody oraz prezesem Fundacji Zielonej Odry i Warty. Podczas spotkania, zorganizowanego 20 października, przyrodnik opowiedział o ochronie gatunków i siedlisk w praktyce. Głównym tematem były mokradła oraz rozlewiska, będące ostoją dzikiej przyrody.

Piotr Chara opowiedział również o podejmowanych inicjatywach z zakresu ochrony czynnej. Przykładem są tzw. wyspy życia, czyli duże (o pow. 100 m2) pływające platformy lęgowe. Swoją specjalną konstrukcją uniemożliwiają wtargnięcie drapieżnikom lądowym i jako jednostki pływające zabezpieczają ewentualne lęgi przez zgubnymi skutkami wezbrań lub spadków poziomu lustra wody. Wyspy życia są próbą ratunku kilku bardzo cennych i chronionych gatunków ornitofauny: ostrygojadów, rybitw białoczelnych, rybitw rzecznych i kilku innych. Gatunki te zniknęły z europejskiego krajobrazu za sprawą przekształceń dużych i średnich rzek w drogi wodne.

Kolejnym działaniem jest odtwarzanie siedlisk zalewowej łąki. Cel ten może być osiągnięty poprzez wykupienie działek z nieużytkami, na których wykonane będą działania polegające na zatrzymaniu wody wiosną i odprowadzenie jej wczesnym latem (tak jak ma to miejsce w przyrodzie). Właśnie takie zadania realizuje Fundacja Zielonej Odry i Warty. Piotr Chara angażuje się w liczne projekty i inicjatywy służące środowisku, odegrał również bardzo ważną rolę w tworzeniu rezerwatu przyrody Gęsi Bastion nad Starą Rudnicą w województwie zachodniopomorskim.

Przykład mokradeł pokazuje, że działania podejmowane w mniejszej skali, na niewielkim obszarze, mogą mieć ogromne znaczenie dla bioróżnorodności oraz zachowania cennych gatunków. Dlatego warto doceniać takie lokalne bastiony dzikiej przyrody i podejmować działania, żeby je chronić.

W ramach Dnia Krajobrazu, 27 października, pracownicy RDOŚ oraz Gorzowskiego Parku Krajobrazowego oprowadzili również uczniów szkoły podstawowej w Dobiegniewie po terenie parku w Lipach. W czasie spaceru przybliżono charakterystykę, rolę oraz znaczenie trzech typów siedlisk. Opowiedziano o życiu na torfowiskach, siedlisku jakie stanowi jezioro mezotroficzne, na przykładzie Jeziora Lubie oraz lesie bukowym, a dokładnie o kwaśniej buczynie. W czasie spotkania poruszono również temat krajobrazu kulturowego na przykładzie zabytkowej zabudowy śródleśnych osad. Działania edukacyjne skierowane do dzieci, również mają bardzo duże znaczenie w kontekście ochrony przyrody i służą kształtowaniu postaw prośrodowiskowych.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}