Stalowe siatki pomogą ograniczyć szkody bobrowe
02.11.2020
Jedną z metodą ograniczenia szkód powodowanych przez bobry jest montaż stalowych siatek. Taką właśnie pomoc otrzymały niedawno osoby, które w przeszłości poniosły straty na skutek działalności bobrowej.
W Polsce populacja bobra europejskiego utrzymuje się na stabilnym poziomie. W 2017 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju odnotowano ok. 125 tys. osobników tego gatunku. Duża liczba bobrów przekłada się jednak na liczne szkody powodowane przez nie w gospodarstwach. Właściciele nieruchomości, którzy ponieśli straty na skutek działalności bobrów mogą wnioskować o odszkodowanie.
Aby ograniczyć rozmiary szkód bobrowych w województwie lubuskim 30 października br. miało miejsce przekazanie siatek stalowych. Ich celem jest wzmocnienie skarp grobli dotychczas niszczonych przez gryzonie. Siatki zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach realizacji zadania pn.: "Wsparcie różnorodności biologicznej poprzez ochronę czynną na obszarach chronionych położonych na terenie województwa lubuskiego” oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Umowy dotyczące przekazania siatek zostały podpisane z czterema osobami, które w przeszłości otrzymały już odszkodowania. Kryterium wyboru były rozmiary wyrządzonych szkód w ich gospodarstwach, powtarzalność lub wysokość wypłaconego odszkodowania. Pomoc otrzymali trzej właściciele rybnych stawów hodowlanych oraz zarządzający uprawą rzadkich gatunków roślin ozdobnych o dużej wartości. Osoby te zostały wskazane przez Tomasza Kozłowskiego- Głównego Specjalistę ds. szacowania szkód powodowanych przez zwierzęta objęte ochroną z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.
Wsparcie to ma nieodpłatną formę i jest działaniem prewencyjnym, mającym na celu zapobieganie kolejnym zniszczeniom lub ograniczenie ich rozmiarów. Na wybór właśnie tej grupy rolników miała wpływ również krótka przerwa w cyklu technologicznym w prowadzonej przez nich działalności. Umożliwia ona poprawę stanu technicznego budowli hydrotechnicznych, w momencie gdy woda zostanie spuszczona ze stawów. Działania podejmowane w takich gospodarstwach we właściwym czasie muszą stanowić zabezpieczenie przez cały rok. Przerwanie grobli mogłoby doprowadzić do niekontrolowanego wypływu dużych ilości wody, co stanowi zagrożenie również dla okolicznych nieruchomości, a nawet mieszkańców niżej położonych gospodarstw.
Tegoroczne przekazanie siatek jest już kolejną edycją tej akcji. W ubiegłych latach również udzielano takiego wsparcia rolnikom. Z informacji przekazywanych przez beneficjentów do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. taka forma ochrony przynosi bardzo pozytywne efekty.
W 2019 roku suma wypłaconych odszkodowań za straty poniesione w wyniku działalności bobrów w województwie lubuskim wynosiła ponad 190 tysięcy złotych. Dane te pokazują, że udzielanie wparcia w postaci przekazywania siatek oraz innych form zabezpieczania gospodarstw wciąż jest bardzo potrzebne, a ich zastosowanie realnie wpływa na zmniejszenie ponoszonych strat.