W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Międzynarodowy Dzień Lasów

21.03.2022

W celu uczczenia znaczącej roli i podnoszenia świadomości znaczenia terenów leśnych Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to możemy w sposób szczególny celebrować w województwie lubuskim. Bowiem nasz region z lesistością na poziomie blisko 50% przoduje zestawieniom powierzchni lasów w Polsce.

W tle rozmyty las z drzewami iglastymi i liściastymi, rosnącymi po dwóch stronach ścieżki. Na środku biały napis Międzynarodowy Dzień Lasów 21.03.2022

Niemal 30 procent powierzchni Polski porastają lasy, obecnie powierzchnia lasów w naszym kraju wynosi ponad 9,2 mln ha. Pełnią one różnorodne funkcje, z których najważniejsze to: funkcje przyrodnicze, społeczne oraz produkcyjne.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez drzewa jest pochłanianie szkodliwego dla nas dwutlenku węgla i produkcja tlenu. Jedna dojrzała sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech dorosłych osób! Ponadto zielone płuca pełne są prozdrowotnych olejków eterycznych. Szczególnie korzystne są te z drzew iglastych.

Badania dowodzą, że już 20 minut przebywania w lesie może znacząco obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. A jony ujemne znajdujące się w leśnym powietrzu działają orzeźwiająco i pobudzająco, zapewniając nam dobre samopoczucie. Ponadto spędzanie czasu na łonie natury może zwiększyć naszą kreatywność. Dzieje się tak, gdyż używamy wtedy uwagi mimowolnej, która nie wymaga od nas wysiłku, więc nasz umysł odpoczywa.

W województwie lubuskim terenów do spacerowania wśród drzew nie brakuje. Według statystyk na jednego mieszkańca w Lubuskiem przypada 0,68 ha lasu. W wielu gminach lesistość osiąga poziom ponad 50 procent. Rekordzistką w tym rankingu jest gmina Bytnica w powiecie krośnieńskim z lesistością wynoszącą ponad 76 procent. Kierunkiem leśnych wycieczek mogą być m.in. udostępnione turystycznie rezerwaty przyrody, jak choćby Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa, Lubiatowskie Uroczyska, Dolina Postomii czy Buczyna Łagowska.

Na terenie naszego województwa jest również wiele obszarów Natura 2000, które swoimi walorami zachęcają do leśnych wędrówek. Część z nich lasy ma już w swoich nazwach, jak np. obszar Lasy Puszczy nad Drawą PLB320016, Las Żarski PLH080070, Lasy Dobrosułowskie PLH080037 czy Puszcza Notecka PLB300015. Niektóre z nich to tzw. obszary ptasie, gdzie przedmiotami ochrony są różne gatunki ptaków. W czasie spacerów po tych terenach możemy nie tylko głęboko oddychać oczyszczonym leśnym powietrzem, ale również nacieszyć  oko widokami i uszy pięknymi odgłosami przyrody.

Żebyśmy mogli jak najdłużej korzystać z dobrodziejstw lasów musimy wspólnie o nie dbać i je odtwarzać. Dlatego jedną z form obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów są kampanie sadzenia drzew. Właśnie takie wydarzenie zorganizowano 18 marca br. w gminie Santok. Wzięli w nim udział pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, którzy razem z mieszkańcami gminy Santok, uczniami, pracownikami urzędu gminy oraz Nadleśnictwa Kłodawa posadzili kilkaset dębowych sadzonek. Miejmy nadzieję, że dzięki tym działaniom za kilkadziesiąt lat na terenie leśnictwa Płomykowo wyrośnie piękny dębowy las.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}