Zakończenie realizacji zadania ochrony czynnej w rezerwacie przyrody „Rybojady”
18.09.2023
Na początku września zakończyły się prace z zakresu ochrony czynnej w rezerwacie przyrody „Rybojady”, polegające na usunięciu drzew i trzciny z terenu torfowiska wraz z zapewnieniem wywozu biomasy poza obszar rezerwatu przyrody. Celem usuwania nalotów drzew, krzewów i trzciny z powierzchni torfowisk jest zachowanie naturalnego, otwartego charakteru tych siedlisk przyrodniczych i osłabienie sukcesji drzew lekkonasiennych sosny i brzozy, nasilającej się przy niedostatecznym uwodnieniu terenu.
Problem braku wody, spowodowany zmianami w strukturze i charakterze opadów to główny problem siedlisk przyrodniczych, których właściwy stan zachowania i bogactwo gatunków charakterystycznych, uzależniony jest przede wszystkim od poziomu wód gruntowych, ilości opadów oraz ich rozkładu na przestrzeni całego roku. Pod tym względem ostatnie lata nie były sprzyjające dla torfowiska w rezerwacie „Rybojady”, wskutek czego nalot drzew, krzewów i trzciny pojawił się w znacznej ilości i prace z zakresu ochrony czynnej, wskazane w planie ochrony rezerwatu przyrody, a rozpoczęte w 2018 roku, wymagały kontynuacji. Bieżący rok przyniósł poprawę uwodnienia, a torfowisko (zwłaszcza po wycince) prezentuje się zadowalająco.
Podstawą prawną działania było zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z 19 sierpnia 2016 roku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Rybojady.
Prace realizowano w ramach zadania pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie rezerwatów przyrody województwa lubuskiego” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.